Акциите и облигациите поскъпнаха след изявлението на Джанет Йелън
Цените на акциите в Азия достигнаха до двегодишен връх днес, след като инвеститорите заложиха, че затягането на политиката в САЩ ще бъде повърхностно в най-добрия случай, повишавайки Уолстрийт до рекордни нива и понижавайки лихвите по държавните облигации навсякъде.
Звездата днес е канадският долар, който поскъпна до 11-месечен връх, след като Централната банка на Канада вдигна лихвите за първи път от седем години и остави вратата отворена и за допълнителни ходове.
Въпреки всичко инвеститорите по-скоро изпитаха облекчение, че председателят на Федералния резерв Джанет Йелън не звучеше особено ентусиазирана по отношение на вдигането на лихвите, което бе зелена светлина за поемането на рискове.
Пазарните нагласи получиха нов импулс, след като Китай изнесе оптимистични данни за износа и вноса през юни, което помогна на индекса CSI300 да нарасне с 0.4%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 1.2% достигайки най-високото си ниво от май 2015 г.
Австралийският основен индекс скочи с 1%, докато южнокорейският KOSPI се повиши с 1.1% до рекордно ниво след като централната банка не внесе промени в паричната си политика с цел подкрепа на потренителските разходи.
Японският Nikkei бе ограничен от по-скъпата йена и записа повишение от едва 0.15%.
На Уолстрийт вчера Dow Jones добави 0.57%, докато S&P 500 се повиши с 0.73% а Nasdaq затвори с 1.10% нагоре.
Акциите бяха подпомогнати от спада в лихвите при държавните облигации, след като Йелън се изказа предпазливо по отношение на инфлацията и отбеляза, че Фед няма да има нужда да вдига лихвите "още много".
В резултат на това държавите облигации поскъпнаха, а лихвата по 2-годишните книжа падна до триседмично дъно.
В същото време канадският долар записа най-голямото си поскъпване в процентно изражение от март 2016 г. насам и за последно се търгуваше на ниво от 1.2740 спрямо щатския долар или близо до едногодишен връх.
Основният губещ бе щатският долар, който поевтиня до 112.97 спрямо йената. Еврото поскъпна до 1.1437 спрямо долара. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути бе близо до деветмесечни дъна на ниво от 95.602 пункта.
Спадът в лихвите по държавните облигации облагодетелства златото, което поскъпна с 0.3% до 1 223.67 долара за тройунция.
Цената на петрола от сорта брент се повиши с 1% до 47.75 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се търгуваше без промяна на ниво от 45.49 долара за барел.