10 грешки, които правите в опитите за отслабване
Вие се опитвате да свалите последните 5 килограма, но независимо от това колко здравословно се храните и колко често тренирате, числото на кантара не мърда. Усещате, че правите всичко правилно, но реалността е, че можете да саботирате целите си, без да го осъзнавате.
Има няколко въпроса, които трябва да си зададете, за да разберете защо имате неуспех в начинанието. Често ли правите строги диети, ядете твърде бързо, прескачате ли хранения или прекалявате с енергийни напитки?
Склонността към ядене през нощта е често срещана грешка сред хората, които прекарват дните си, чувствайки се гладни и лишени, защото непрекъснато ограничават калориите, казва Аманда Бос, преподавател по психология и професор по фитнес. Трябва да се стремите да ядете редовно на всеки няколко часа през целия ден.
Важно е да запомните, че когато дневният прием на калории е твърде нисък, тялото ви ще премине в режим на глад, казва Бос. "Вашият метаболизъм се забавя, защото тялото ви мисли, че трябва да пести енергия и да използва количеството гориво, което давате по-бавно." Това прави по-трудно изгарянето на калории.
Ето 10 въпроса, които да си зададете, за да разберете защо не отслабвате:
Чувствате ли, че не можете да се доверите на храна?
Научете се да давате храна на тялото си преди то да усети силен глад, защото след това е по-вероятно да се нахвърлите на храната. Слушайте биологичния си часовник и яжте, когато се чувствате гладни, защото така ще усвоите нутриентите най-пълноценно. Само не бъркайте жаждата с глад.
Придържате ли се към строги диети и строги правила на хранене?
Яжте само това, което наистина искате. "Когато се храните, попитайте се дали наистина го искате? Гладни ли сте или сте жадни? Каква храна или напитка искате? Тогава си вземете от него, защото ще се почувствате удовлетворени, ще се насладите на храната и тялото ви ще знае това. Само не злоупотребявайте с вредни храни.
Храните ли се, докато вършите други неща?
Намерете хубаво място и аранжирайте храната в чинията, изключете телевизора и телефона си. "Ако сте на работа, не яжте на крак. Седнете, опитайте и се насладете на храната си.
Храните ли се твърде бързо?
Усетете и забавете - опитайте се да ядете бавно, като обърнете внимание на миризмата, вкуса, звука, текстурата и външния вид на храната. Затворете очите си за няколко секунди и помислете какво усещате, докато се храните. Предизвиква ли храната мисли или емоции? Понякога ядем толкова бързо, че дори не усещаме вкуса на храната.
Продължавате ли да се храните, дори и да сте сити?
Оценявайте удоволствието, което получавате от първите хапки от храната по скала от 1 до 10 (1 е най-малко удовлетворителна и 10 е най-много). След това спрете да ядете и отново я оценете. Накрая оценете и последната хапка. Вероятно ще откриете, че числата намаляват заедно с храната.
Не можете да разберете кога сте сити
Спрете да се храните по средата на яденето, за да установите дали сте сити. Това не означава, че трябва да спрете да се храните. Просто се запитайте дали имате нужда от повече или чувствате още глад?
Диетата кара ли ви да полудявате?
Не забравяйте, че не е нужно да имате перфектната диета, за да сте здрави. Няма внезапно да получите хранителен дефицит или да наддават на тегло от една закуска, едно хранене или един ден на хранене. Това ще стане обаче, ако с течение на времето измъчвате тялото си.
Усещате ли упражненията като наказание?
Приемете тялото си по начин, който е най-добрият за вас. Съсредоточете се върху дейности, които ви радват и стимулират. Физическото движение има толкова много предимства, освен изгарянето на калориите.
Прескачате ли хранения?
Хапнахте малко повече пица? Това не означава, че трябва да пропуснете следващото си хранене. Просто продължете да се храните по нормалния начин, да ядете здравословно и да избирате пълноценни храни. Не се занимавайте с миналото, съсредоточете се върху постигането на целите си.
Прекалявате ли с енергийни напитки?
Да, те ви дават енергия и са се превърнали в задължителна част от много тренировки, но ненужно. Енергийните напитки са пълни с празни калории, захар, натрий и кофеин, да не говорим, че те могат да бъдат изключително опасни за вашето здраве. Количеството кофеин в енергийните напитки може да причини безсъние, главоболие, тревожност, безпокойство, нервност, гадене и раздразнителност. Вместо да консумирате енергийни напитки, хидратирайте се с вода.