Ръст на акциите в Азия след успокояването около Северна Корея
Азиатските акции поскъпват днес, на фона на спада в напрежението по оста САЩ-Северна Корея, докато опасенията на Федералния резерв по отношение на ниската инфлация натежаха над долара.
Азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI нарасна с 0.5%.
Японският индекс Nikkei се понижи с 0.1% заради по-скъпата йена и въпреки че изнесени по-рано през деня данни показаха, че износът на Япония бележи ръст в девети пореден месец през юли.
Австралийският основен индекс добави 0.1%, а австралийският долар се оскъпи също с 0.1%, до 0.7931 щатски долара, след като стана ясно, че местната икономика е създала 27 900 нови работни места през юли при предварителни очаквания за 20 000.
Нивото на безработицата остава 5.6%, както се очакваше, въпреки че броят на заетите на пълен работен ден намалява с 20 300.
Южнокорейският индекс KOSPI нарасна с 0.5%, след като лидерите на САЩ и Северна Корея изглежда отстъпиха от реториката си, използвана през миналата седмица.
В сряда Тръмп похвали севернокорейския лидер Ким Чен-ун за мъдрото решение да не изстрелва ракети по щатската тихоокеанска територия Гуам.
Това помогна на индексите на Уолстрийт да затворят на положителна територия, но опасенията на домшания фронт обезцениха долара.
Тръмп обяви, че разпуска два от своите бизнес консултантивни съвета, след като преди това общо осем ръководители на големи компаниии ги напуснаха като протест срещу коментарите му за случилото се в Шарлътсвил, Вирджиния.
Протоколът от последната среща на Фед пък показа, че централната банка е станала по-предпазлива по отношение на ниската инфлация напоследък, като някои представители искат преустановяване на вдигането на лихвите, докато не стане ясно дали тази тенденция е временна.
Доларът поевтиня с 0.3%, до 109.79 йени, продължавайки спада си от 0.4% от вчера.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, изгуби 0.2%, до 93.357 пункта, след вчерашното понижение от 0.3%.
Еврото поскъпна с 0.1%, до 1.17835, продължавайки ръста си от 0.3% от вчера, след като ръстът на БВП на еврозоната бе ревизиран нагоре до 2.2% на годишна база.
Дигиталната валута, която поскъпна с над 1 500 долара този месец, на фона на спекулативното търсене, днес отчита леко понижение.
Спадът е от около 1.5%, до 4 308.48 долара, но биткойнът остава близо до рекордното ниво от 4 400 долара, докоснато по-рано през седмицата.
При суровините, цената на петрола нарасна леко, но остава близо до 3.5-седмичното си дъно, достигнато в сряда, след като нарастващото производство компенсира най-големия спад в запасите от година.
Щатския лек суров петрол поскъпва с около 0.2%, до 46.88 долара за барел, като не успя да навакса по-голяма част от изгубените в сряда 1.6%.
Цената на петрола от сорта брент нарасна с 0.4%, до 50.47 долара за барел, след като в предходната сесия се понижи с 1%.
Цената на цинка на борсата в Лондон нарасна с 0.2%, до нов 10-годишен връх от 3 145 долара за тон днес, информира Reuters.
Поскъпването при медта също бе от 0.2%, до 6 545 долара за тон, след като преди това цената достигна 6 580 долара, което бе най-високото й ниво от ноември 2014 г.
Златото се оскъпи с 0.4%, до 1 287.51 долара за тройунцуия, продължавайки скока си от 0.9% от вчера.