Азиатските акции прекъснаха тридневната си губеща серия
Цените на акциите в Азия тръгнаха нагоре след три поредни губещи сесии, докато доларът бе поставен под натиск от напрежението на Корейския полуостров и слабите данни за инфлацията в САЩ, които влошиха перспективите за ново вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв през тази година.
Като цяло пазарите не реагираха особено на изнесените днес изкономически данни за Китай, които бяха по-слаби от очакваните и подкрепиха вижданията, че втората най-голяма икономика в света губи малко инерция, на фона на нарастващите лихви за кредитиране и охлаждането на имотния пазар.
Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI бележи повишение от 0.7%. Индексът преди това записа понижения в три поредни сесии, губейки общо 3%, на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Северна Корея.
Австралийският основен индекс нарасна с 0.5%, докато южнокорейският KOSPI се повиши с 0.4%.
Хонконгският Hang Seng добави 0.8%, докато шанхайският основен индекс нарасна с 0.2%.
Фабричното производство в Китай бележи ръст от 6.4% на годишна база през юли, докато предварителните прогнози бяха за повишение от 7.2%.
Геополитическите рискове се очаква да останат ключова тема за световните пазари в краткосрочен план. Във вторник Северна Корея празнува Деня на освобождението си.
Инвеститорите също така се подготвят за ескалация на напрежението преди общото военно учение на САЩ и Южна Корея, което се очаква да започне на 21 август.
Японският индекс Nikkei 225 падна с 1% днес, след като по-силната йена засенчи много по-добрите от очакваните данни за икономическия растеж през второто тримесечие.
Трите основни щатски индекси прекъснаха тридневната си губеща серия и записаха повишения в петък. Ръстът обаче бе ограничен от напрежението по оста Вашингтон-Пхенян.
Лихвите по щатските държавни облигации, които вече се понижиха на фона на опасенията около Северна Корея, паднаха допълнително в петък, вследствие на по-слабите данни за инфлацията. Лихвата по 10-годишните щатски облигации намаля до 2.182% в петък, което бе най-ниското ниво от юни насам, преди да нарасне до 2.204% днес.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 93.076 пункта, след като се понижи с около 0.4% в петък.
Доларът поскъпна леко до 109.370 йени, след като в петък падна до 108.720, което бе най-ниското му ниво от 20 април насам.
Еврото се оскъпи с 0.1%, до 1.1824 долара.
Цените на суровия петрол записаха леки понижения - на фона на нестабилността в Нигерия и ръста в търсенето в световен мащаб.
Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 2 цента, до 48.80 долара за барел, докато тази на лекия суров петрол изгуби 7 цента, до 52.03 долара за барел.
Златото се търгува близо до двумесечен връх, възползвайки се от напрежението между Северна Корея и САЩ и от слабите данни за инфлацията в САЩ. Поевтиняването на долара напоследък също спомага за ръста в цената на златото.
Скъпоценният метал се търгуваше на цена от 1 287.51 долара за тройунция, след като в петък достигна 1 291.86 долара, което бе най-високото ниво от 7 юни насам.