Нискотарифен тероризъм
Трети брой на списанието, което „Ислямска държава“ издава под името Rumiyah, качено в интернет през ноември миналата година, инструктира привържениците на терористичната групировка как да извършват атентат с тежко превозно средство срещу множество от хора.
Страниците все още съществуват в интернет под заглавие „Просто терористични тактики“.
Няколко месеца преди публикацията - на 14 юли 2016 г., 19-тонен камион премина през тълпа от хора по крайбрежна улица в Ница, Франция. Загинаха 86 души.
Не бяха минали и 30 дни, откакто Rumiyah публикува наръчника на терористите, когато нов камион се вряза в тълпа от хора - този път в Берлин, на 19 декември, когато загинаха десетина души.
Атентатът на Ла Рамбла в Барселона, извършен по сходен начин като в останалите два европейски града, се случва почти три години, след като за първи път „Ислямска държава“ се зарече да покоси Запада с всички възможни средства, пише испанският вестник El Pais.
Това беше заявено през септември 2014 г. от тогавашния говорител на джихадистката групировка - сириеца Мохамед ал Аднани. САЩ тъкмо бяха започнали офанзивата си срещу организацията.
Той каза следното: „Ако не можете да намерите куршум или импровизирано взривно устройство, тогава изберете нечестив американец, французин или някой друг от съюзниците им. Счупете главата му с камък, убийте го с нож, минете през него с кола, хвърлете го от много високо място, удушете го или го отровете“.
Оттогава терористи, вдъхновени и мотивирани от „Ислямска държава“, обикновено без пряка връзка с организацията, извършваха атентати, или поне правеха опити, точно по този начин в редица европейски градове.
Терористичният атентат на Ла Рамбла комбинира елементи от атентатите в Ница и Берлин. В Ница извършителят на атентата Мохамед Лахуайедж Бухлел продължи кървавия си поход, докато не беше застигнат от куршумите на силите за сигурност.
Подобно на Барселона, терористите в Ница и Берлин избраха туристически мишени, за да причинят смъртта на цивилни по безразборен начин. Това е прост начин, от оперативна гледна точка, без високи разходи, нито необходимост от голямо обучение в земите на халифата.
Джихадистката идеология е ясна. „Ислямска държава“ иска от последователите си да създават независими клетки, поради което действията на вълците-единаци стават все по-необичайни, да скъсат връзките си с организацията-майка, ако въобще са имали такива, и да извършват атентати бързо, за да избегнат силите за сигурност.
Тази идеология, която е по-трудна за изкореняване от установяването на халифат, както твърдят експерти по джихадистки тероризъм, се прояви отново по смъртоносен начин на 22 март, когато британецът Халид Масуд избра да се вреже с колата си в пешеходци по Уестминстърския мост в центъра на Лондон, причинявайки смъртта на четирима души. След това той намушка полицай на входа на сградата на британския парламент.
52-годишният Масуд беше убит от полицаите. Отново онлайн джихадизмът, пропагадната на „Ислямска държава“, чийто ритъм и обхват превишават многократно тези на конкурента й „Ал-Кайда“, месеци наред държаха на мушка Лондон и британското правителство заради сътрудничеството на Великобритания със САЩ в коалицията, бомбардираща терористичната групировка в Сирия и Ирак вече три години.
Малко след това - на 7 април, узбекският гражданин Раджат Акилов, симпатизант на „Ислямска държава“, уби с откраднат камион петима души в центъра на Стокхолм, Швеция. Акилов, който бил кандидат за убежище, беше задържан от силите за сигурност.
Неговият профил не се вписва точно в образа на радикализираните младежи, тъй като включва силен компонент на емоционална нестабилност, имитираща действията при атентатите с най-голям медиен отзвук.
Два месеца по-късно - на 3 юни, отново британската столица беше ударена от терористите. Пакистанецът Хурам Шазад Бут, с марокански и либийски паспорт, и мароканецът Юсеф Загхба опитаха да се врежат с микробуса си в пешеходци на моста в Лондон.
След това намушкаха хора, преди да бъдат застреляни от полицията. Отново атентат, извършен по безразборен начин, до смъртта на атентатора, много различен подход, отколкото на другите терористични мрежи, чиито привърженици предпочитат да ударят и да избягат.
Бяха направени и други опити за врязване в множество от хора. Като този на Джазири Адам Лотфи в Париж, който бил наблюдаван от силите за сигурност. На 19 юни той вряза колата си в микробус на жандармерията на Шанз-Елизе. Автомобилът му бил натъпкан с експлозиви и оръжия. Той не постигна целта си и беше убит от полицаите.
От Париж до Барселона, Берлин и Ница терористите зад атентатите, извършени чрез врязване на автомобил в множество от хора в последните месеци в Европа, действат с малко разходи на средства, висока степен на радикализация, но без връзки с „Ислямска държава“, която за момента е организирала директно само клетките в Париж, Брюксел и имаше принос в опита за атентат в Сидни, Австралия.