"Нека ядат зайци" или как Мадуро решава кризата във Венецуела
Нека ядат зайци. Това най-общо казано бе посланието на президента на Венецуела Николас Мадуро към венецуелците, които гладуват поради икономическата и политическа криза, обхванала някогашната най-богата страна в Южна Америка.
Мадуро обяви своя заешки план в сряда заедно със земеделския министър Фреди Бернал, като срещата бе предавана на живо чрез платформата Periscope.
Венецуелският президент, който обвинява САЩ и Доналд Тръмп за икономическата криза, препоръчва на населението на страната да отглежда зайци в домовете си като източник на храна, пише CNN.
“Заекът не е домашен любимец, а само две кила и половина месо”, казва Бернал с усмивка, докато колегите му се смеят около него. „Атаката на Тръмп срещу венецуелския народ е възможност за промяна на потребителската култура”, казва той. Мадуро, който приветства думите на Бернал добавя, че „първата част от заешкия план е задействана”. По думите му зайци вече са доствени до някои общности като част от пилотен проект.
Според Мадуро, санкциите наложени от САЩ върху него и други 20 официални лица са изострили кризата. Кабинетът на Тръмп забрани и на щатските банки да изкупуват новоиздадени облигации на Венецуела и на държавната петролна компания PDVSA.
Заешкият план илюстрира ситуацията на Венецуела и необходимостта от екстремни мерки за справяне с недостига на храна. Традиционно зайците не са храна, която местните обичат да ядат, тъй като животното е възприето по-скоро като сладък домашен любимец.
Земеделският министър посочва, че зайците лесно се възпроизвеждат и са източник на протеини.
Той препоръчва на гражданите да обмислят отглеждането и на други стопански животни, както и на зеленчуци по домовете си.
Всичко това е само един от последните опити за решаване на проблемите във Венецуела. Правителството принуди местните да посещават магазините в точно определени дни, зависещи от номера на техните лични документи.
Търговците все още продават някои основни продукти, като царевично брашно, на изключително ниски цени.
Минималната заплата в страна бе увеличена три пъти само през тази година на фона на инфлация, която се очаква да достигне 720% през 2017 година, по данни на Международния валутен фонд.
Ситуацията във Венецуела, която е богата на петрол, действително е много тежка. Населението няма достъп до храна и медикаменти. Една от причините за недостига, освен спадът в цените на петрола, е национализацията на земеделската земя в страната, която очевидно не се управлява добре от властите, които са принудени да внасят храна и продукти от първа необходимост.
Ниските фиксирани цени на доста от стоките във Венецуела провокираха доста земеделци просто да се откажат да работят.
В сравнение с 2015 година вносът на храна във Венецуела намалява с 61% към края на първите 5 месеца на тази година, по данни на компанията за търговски проучвания Panjiva.
„Търсим креативни решения в социалистическата визия”, добавя Мадуро.