Руска компания пуска телефон, който не може да бъде подслушван
Руска компания за сигурност, ръководена от съоснователя на Kaspersky Lab, представи смартфон, който не позволява на Google и други приложения да подслушват потребителите, в опит да извлече ползи от напрежението между Русия и САЩ.
Телефонът Taiga, разработен от базираната в Москва InfoWatch Group, използва собствен фърмуер, базиран на Android, който позволява различни приложения да бъдат използвани на устройството, но не им позволява да събират данни.
Телефонът има и вграден агент, който позволява на администратора, като корпоративен IT отдел например, да контролира какви приложения се използват на устройството и какво съдържание потребителят може да достъпва или да споделя.
“Повечето приложения за смартфони събират определени данни за потребителите и ги изпращат на външни сървъри,” казва Наталия Касперски, която оглавява InfoWatch.
“Когато хората използват личните си телефони на работа, корпоративните им имейли, документи и служебни снимки биват изложени на опасността целенасочено или случайно да се озоват в ръцете на трети страни.”
InfoWatch залага на търсенето в Русия на новия телефон на фона на опасенията по отношение на потребителските данни, събирани от щатски компании, като Google и Facebook. Първите 50 000 телефона Taiga, произведени в Китай, ще бъдат доставени на служители на руски компании, в които съсобственик е държавата.
Сред потенциалните пазари на устройството са още Малайзия и ОАЕ, където InfoWatch има представителства.
Телефонът бе представен на бизнесфорум в Моска. Цената му е около 15 000 рубли (260 долара).
Касперски е съосновател на компанията за антивирусни програми Kaspersky Lab и дори я ръководи, преди да се разведе със своя партньор Евгени Касперски.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро ограничи използването на продукти на Kaspersky Lab от страна на щатски държавни агенции, на фона на обвиненията за предполагаеми връзки на компнията с руското правителство.
Касперски в момента има собствен бизнес и е част от подкрепяна от Кремъл работна група за суверенитет в информационните технологии.
Владимир Путин се опитва да намали зависимостта на Русия от компании като Microsoft Corp. и International Business Machines Corp., на фона на геополитическото напрежение със САЩ по въпросите, свързани с Украйна и Сирия.
Преди време Русия предостави политическо убежище на бившия американски шпионин Едуард Сноудън, който разкри, че Националната агенция за сигурност на САЩ е имала достъп до центровете за данни на Google по света.