Как ще се представя икономиката ни в периода 2018-2020 г.?
Министерството на финансите (МФ) завиши прогнозата си за икономическия растеж у нас.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на България ще нарасне с 4% през тази година, сочи най-новото издание на Есенната макроикономическа прогноза на финансовото ведомство. За сравнение, в пролетното издание на бюлетина прогнозите бяха за 3% ръст на БВП през настоящия период.
Очакванията на МФ за икономическо развитие са по-оптимистични и за следващите 3 години. Според бюлетина, БВП на България ще постигне реален растеж от 3.9% през всяка една от годините в периода 2018-2020 г. включително.
Есенните прогнози сочеха, че икономиката на страната ще отчете годишни ръстове от 3.1% и по 3.2%, съответно през 2018, 2019 и 2020 г.
Основна причина за завишените прогнози на МФ е благоприятното икономическо развитие през миналата година и първата половина на тази година. Преди броени дни Националният статистически институт публикува ревизираните данни на БВП през 2016 г.
Според тях, икономиката на страната е нараснала реално с 3.9% спрямо предварителните резултати, сочещи 3.4% ръст за периода. Така ревизираните данни поставят България в топ 5 на страните-членки на Европейския съюз по ръст на БВП през 2016 г.
През първата половина на тази година икономиката продължава доброто си представяне, записвайки ръст от 3.7%, като по този начин изпревари прогнозата, че през първите 6 месеца на годината нарастването ще е в порядъка на 3%.
„От гледна точка на очакванията, текущото по-благоприятно развитие на българската икономика през първата половина на 2017 г. намира отражение и в повишаване на оценките за икономическия растеж в рамките на целия прогнозен период 2017– 2020 г.
По изчисления на МФ, потенциалът на икономиката е повишен, което също дава основание за повишаване на прогнозата за растежа на БВП за периода 2017-2020 г., в сравнение с предходната прогноза”, пише в Есенната макроикономическа прогноза на МФ.
По традиция, повишаващите се доходи, вървящи ръка за ръка с ръст в потреблението, ще стоят в основата на позитивното представяне на българската икономика.
„Българската икономика се очаква да отбележи реален растеж на БВП от 4.0% през 2017 г., движена от вътрешното търсене и най-вече от частното потребление. Нарастването на реалния разполагаем доход на домакинствата и положителното развитие на пазара на труда през първата половина на годината подкрепиха ръста на частното потребление, а по-високите правителствени разходи за заплати и издръжка се отразиха в повишение на публичното потребление.
Очаква се благоприятната динамика от първото полугодие на 2017 г. да продължи до края на годината, като нарастването на частното потребление леко ще се забави и в резултат крайното потребление ще отбележи растеж от 4.3%”, пише в прогнозата.
Според финансовото ведомство, през 2018 г. икономическият растеж ще се забави леко до 3.9% „поради по-ниското търсене на основни търговски партньори на страната, което ще се отрази в ограничаване на растежа на износа на стоки и услуги до 5.9%”.
„В същото време, възходящата динамика при вътрешното търсене ще се запази, подкрепена от по-високите правителствени разходи. Крайното потребление ще се повиши с 4.7%, а ръстът при инвестициите ще се ускори до 4.3%”, пише в документа.
В периода 2019-2020 г. динамиката на БВП се очаква да остане на ниво от 3.9%. Според МФ, към края на прогнозния период ще станем свидетели на забавяне на растежа на крайното потребление, което ще бъде „повлияно от публичното потребление и ограничаванията по линия на пазара на труда”.
Забавяне на ръста на заплатите у нас ще се усети през 2019 г., когато се очаква компенсацията на един нает да запише годишно увеличение от 6.3% при 6% очакван ръст за тази година и 6.6% през следващата 2018 г. През 2020 г. обаче отново се очаква леко забързване в повишаването на доходите у нас от 6.4%.
По отношение на средногодишната инфлация, МФ очаква тя да бъде в размер на 1.1% в края на тази година, 1.4% през 2018 г., 1.7% през 2019 г. и 1.8% през 2020 г.
Предвижда се още по-голям спад на безработицата, като в края на тази година тя ще бъде 6.5%, намалявайки до 6.2% през 2018 г., до 5.9% през 2019 г. и до 5.6% през 2020 г.
Според МФ през целия период 2017-2020 г. вносът на стоки и услуги у нас ще нараства по-бързо от износа. Най-голяма пропаст между двете се очаква през следващата година, когато износът ще скочи с 5.9%, а вносът с 7.1%. По този начин България ще продължи да бъде с отрицателен търговски баланс през целия прогнозен период.
Прогнозата сочи, че преките чуждестранни инвестиции ще бъдат в порядъка на около 2% (приблизително по 1 млрд. евро годишно) от БВП през всяка една от годините до 2020 г.
„Основните рискове пред прогнозата се свързват с външната среда, динамиката на международните цени, както и неблагоприятните демографски тенденции в страната”, посочват от МФ.