Бизнесът обръща гръб на Каталония
Събитията в Каталония имат многолик характер – за едни регионът има основание да иска своята независимост, докато за други това е акт, който ще доведе само до негативни последици.
Със сигурност бизнесът разсъждава по втория начин.
Все повече компании обявяват, че напуснат Каталония в резултат на драматичните събитията около спорния референдум.
След като банката Sabadell съобщи, че мести правния си офис извън територията на най-богатия регион в Испания, втора банка обяви сходни планове. Освен нея, две други компании също търсят нови дестинации за централните си офиси, предава CNN.
CaixaBank, енергийният доставчик Gas Natural Fenosa и Dogi International Fabrics съобщиха в края на миналата седмица, че ще изнесат централните си офиси от столицата на Каталония - Барселона.
Местната власт в Каталония съобщи, че ще обяви независимост, след като на референдума за отделяне от Испания гласуваха над 2 млн. души. Засега не е ясно кога и дали въобще това ще се случи.
Няколко компании обаче не искат да чакат развръзката на събитията.
CaixaBank, третата най-голяма банка в страната по пазарна стойност, посочи, че ще измести офиса си от Барселона във Валенсия. Причина за този ход е защита на „клиентите, акционерите и служителите“ от настъпилата ситуация, посочват от банката.
Gas Natural Fenosa също посочват сходни мотиви за напускането на Каталония. От компанията заявяват, че правната несигурност около събитията в региона е провокирала действия за защита на „интересите на компанията, нейните клиенти, служители, кредитори и акционери“.
През миналата седмица банката Banco Sabadell потвърди, че ще премести правния си офис в Аликанте.
Биотехнологичната компания Oryzon Genomics също гледа в посока, по-различна от независима Каталония. Фирмата ще се премести от Барселона в Мадрид, за да „оптимизира своята операционна ефективност и взаимоотношения с инвеститорите“.
Всичко това доведе до официална реакция от страна на каталонското правителство, което сформира комисия, която да помага на бизнеса по въпросите, свързани с евентуалното отцепване.
„Основаната задача на инициативата е осигуряването на спокойствие и сигурност на всяка компания, която оперира в Каталония“, казва Хосеп Луси Мерида, говорител на местните власти.
На този фон, правителството на Испания осигурява условия за по-лесно преместване на бизнеси от Каталония.
Кристофър Доти, президент на Британската търговска камара в Испания, посочва, че независимостта може да означава нови рискове за бизнеса. По думите му, някои фирми може да желаят да изместят правните си офиси там, „където има усещане за стабилност и сигурност“.
„Ние не казваме какво трябва да се случи. Ние сме аполитични. Но имаме отговорности да предупреждаваме за икономическата цена на несигурността“, казва Доти.
Каталония е най-продуктивният регион на Испания, където централи имат 7 100 чуждестранни компании. Сред тях са Volkswagen, Nissan и Cisco.
Ако регионът обяви независимост, то испанското правителство навярно ще наложи своето пряко управление над Каталония – нещо, което ще води след себе си напрежение. Ако Каталония успее все пак да се отдели от Испания, то тя ще се окаже в пълна изолация и извън Европейския съюз.
Каталонските фирми ще трябва да оперират в нова държава, която няма никакви търговски споразумения с никого, което е още по-сериозна заплаха от тази, която носи брекзит например, смята Карстен Хесе, икономист в Berenberg Bank.
Някои бизнеси в региона все още не са дали индикации какви планове кроят за бъдещето си. Строителната фирма Abertis отказва коментар дали планира преместване.
Говорител на SEAT, която се притежава от Volkswagen, посочва, че информацията, че компанията ще се мести от Каталония, е „само слух“.