Някои мобилни приложения продължават да консумират мобилни данни, включително когато потребителят вече не ги използва.

Достатъчно е да са инсталирани, за да започнат да функционират, веднага след включването на устройството. Те действат на втори план с цел да проверяват дали има новости, които да предложат, като уведомления или някаква друга актуализация.

За хората, прекарващи много време в среда, в която не са свързани към wi-fi мрежи, е интересно да знаят кои са тези приложения, за да решат дали си струва да ги запазят или да ги променят с други сходни приложения.

След като анализирала данните на над три милиона устройства, работещи с Android, от цял свят между януари и март 2017 г., компанията Avast публикува класацията на мобилните приложения, които консумират най-много данни на втори план.

Сред най-ненаситните приложения откриваме четири, които принадлежат на Facebook, и две, които са собственост на Google, пише испанският вестник El Pais.

1. Facebook

Със своите над два милиарда активни потребители на месец, социалната мрежа е номер едно в класацията благодарение на проследяването на новостите от контактите и подчертаните интереси на потребителите да изпращат съобщения под формата на нотификации.

2. Instagram

Сребърният медал в класацията отива при приложение, което е собственост на компанията на Марк Закърбърг. Instagram беше купено от Facebook през 2012 г. за 765 млн. евро и вече има 800 милиона активни потребители на месец.

3. Yahoo! JAPAN

Японският филиал на една от най-първобитните търсачки в интернет е компания, създадена от самата Yahoo! и японската фирма SoftBank. Официалното приложение на Yahoo! Japan е инструмент с множество функции (имейл, календар, дневник, метеорологични прогнози...), които винаги трябва да се актуализират.

Това е причината за потреблението на доста данни на втори план.


4. Firefox



Браузърът, който консумира най-много данни във формат приложение, без да се използва, е Firefox. Mozilla обяви, че през ноември ще се появи Quantum - нова версия на Firefox, която може да предизвика революция в скоростта на навигиране, без да използва повече ресурси на устройствата.

5. The Weather Channel

Създадено от The Weather Company, собственост на IBM, приложението The Weather Channel е сред най-ненаситните приложения, тъй като се основава на динамични екрани, които трябва да се захранват непрекъснато, за да предлагат метеорологична информация, която варира в зависимост от актуалното местоположение, метеорологичните условия и времето от деня.

6. WhatsApp



Всеки ден над един милиард души използват WhatsApp, за да комуникират чрез текстови съобщения, обаждания и видеоразговори. Но макар че не се използва, това приложение, което е собственост на Facebook, продължава да консумира данни на втори план.

7. Google Chrome



Вторият браузър, който се появява в класацията, е Chrome. Google дава редица препоръки, които помагат за намаляване на потреблението на данни от приложението в устройства, използващи Android.

Във връзка с iPhone и iPad, компанията съобщава: „Тази функция не е налична за момента заради ограниченията на платформата. Ако Apple направи промени в WKWebView, за да позволи „Намаляване на данните“, отново ще включим тази функция“.

8. DU Battery Saver

Въпреки че това е приложение, което помага за удължаване на издръжливостта на батерията, DU Battery Saver може да излезе скъпо, от друга страна, тъй като е друго приложение, което започва да консумира данни след включване на мобилното устройство, показва докладът на Avast.

9. Facebook Lite

С леката версия на Facebook се случва нещо подобно на DU Battery Saver, т.е. това, което потребителят спестява, от една страна, в крайна сметка го плаща, дори без да отваря приложението, с данни.

Така че леката версия винаги ще бъде по-добър вариант от традиционното приложение на
Facebook за хората, които не искат да се откажат от социалната мрежа на мобилния си телефон.

Пет мобилни приложения за перфектни снимкиНе пропускайте да ги пробвате

10. Google Play Store

Класацията на приложенията, които консумират най-много данни, се затваря от едно приложение, което е необходимо за устройствата с Android, тъй като е самият магазин с приложения на Google – Play Store.

Класацията е много различна, ако се съсредоточим върху приложенията, които потребяват най-много данни, докато са отворени от потребителите. Нито едно от гореспоменатите приложения не присъства във втората класация на Avast:

1. Netflix

2. Spotify Music

3. Snapchat

4. BBC News

5. LINE: Free Calls & Messages

6. Microsoft Outlook

7. Clean Master

8. Samsung WatchON

9. Amazon
за таблети

10. PicsArt Photo Studio & Collage