Кои мегаполиси обединява идеалният глобален град
През 2009 г. в Ню Йорк беше открит High Line – парк, издигнат над стара железопътна линия, който сега привлича пет милиона посетители годишно. Скоро след това започнаха да се появяват версиите, които го копират, следвайки една идея - градските власти и предприемачите търсят иновации, които да издигнат градската среда.
В някои случаи това се простира отвъд един-единствен проект и обхваща целия град или дори до неформални общности, които са се разширили и обхващат няколко квартала.
Всичко това води до въпроса как иновациите се превръщат в обединяващ елемент за един град и кои са най-добрите примери, от които може да се заимства, за да се създаде идеалният град?
Технологиите на интелигентния град Сеул
Южна Корея е може би най-развитата в света технологична нация, така че не е изненада, че нейната столица е водеща в интелигентните градски технологии. Маршрутите на нощните автобуси са определени въз основа анализ на данните от смарт телефоните за това къде се провеждат най-много обаждания. В новопостроения град Сонгдо, близо до летище Сеул, няма кошчета за боклук или изобщо някакви боклуци - отпадъците се вкарват в подземна система, където се рециклират или се преработват като гориво.
Родителите могат да използват телевизионната мрежа на Сонгдо, за да наблюдават децата си на площадката, докато сензорите в паркинга за автомобили информират, че съпругът ви се е прибрал. Използваната енергия на човек тук е с 40% по-малко, отколкото в градските райони с подобни размери.
Начинът на живот на Денвър
Денвър е доказателство, че не всички жители на града се страхуват от голямото открито пространство. От центъра на града може да видите скалистите планини , което е и голяма част от неговата привлекателност и успех. Повече хора искат да работят в градове, които съответстват на техния начин на живот. В случая на Денвър привлича хора, търсещи живот, който е свързан с външното пространство, по – спокоен е и малко по – освободен.
Един от най-атрактивните райони днес е LoDo, известен със своя нощен живот и привличащ криейтив фирми, търсещи офиси. До 2007 г. LoDo е класическа зона със стари складове, офиси и апартаменти. И все пак новите офис сгради през последното десетилетие и дигиталната революция извадиха мястото на централната сцена в Денвър, а търсенето стимулира развитието на съседните нововъзникващи квартали. Това съответства на глобалната тенденция - работата и начинът на живот да се преплитат с градска среда.
Градините на Сингапур
През 60-те години лидерът на Сингапур Лий Куан Ю представи проект "Гардън Сити", въвеждайки ежегоден ден за засаждане на дървета, насърчавайки опазването и развитието на паркове. Днес зелените площи покриват 30% от града, в който има над два милиона дървета.
Тук има около 100 хектара градини на покривите, а зеленината присъства и във фасадите. В момента предстоят още няколко проекта, които залагат на озеленяване на сградите.
Мисията, която стои пред Сингапур, е не да има градина в града, а град в градината.
Архитектурата на Париж
През 50-те и 60-те години на 19 век, под ръководството на Жорж-Еужен Хаусман, Париж е възстановен, за да се отърве от бедняшките квартали, напомнящи за революция. Хаусман изгражда емблематичен град с широки булеварди с дървета, варовикови фасади, паркове и площади. Днес зад красивите исторически фасади се намират модерни офиси, магазини и домове, които придават неповторима атмосфера на непрекъснато развиващия се съвременен Глобален град.
Силициевият бряг (Silicon Beach) в Лос Анджелис
Когато техническото въздействие от Силициевата долина стигне на юг до Лос Анджелис, се ражда нова екосистема. Компанията за игри EA, създала магазин в Плая Виста през 2004 г., започна изграждане на Силициев бряг.
Google последва тенденцията през 2011 г. с кампус от 9 000 кв. м във Венис, а сега технологичният гигант планира да превърне хангар за самолети в 30 000 кв. м офиси. Мястото е и дом на друга компания - Snap Inc, която ще се разширява в 28 000 кв. м офис в Санта Моника.
Венис се гордее и с добри университети, изобилие от криейтив разработчици, както и многото фамилни жилища в Playa Vista, което прави Силициевият бряг чудесно място за живеене и работа. Дори програмистите обичат да сърфират!
Брегът на Мелбърн
Мелбърн значително разшири своята централна бизнес част и градът се развива по река Яра.
Регенерирането на Доклендс включва 620 000 квадратни метра първокласни офис пространства - най-вече сградите в стил "кампус", като тук наематели са големи финансови и медийни компании.
Реконструкцията обхваща 190 хектара (44 от които са вода). Доклендс разполага със стадион с 53 000 места, 741 стойки за яхти, 3,7 хектара открити пространства и 45 публични художествени пространства. Когато завърши обновяването, тук ще има население от 20 000 жители и 80 000 работещи.