Рахой: Ще възстановим законността в Каталония
Испанският премиер Мариано Рахой поиска от испанците да запазят спокойствие, след като каталонският парламент одобри декларацията за независимост на областта със 70 гласа „за“ и 10 „против“. ЕС обяви, че не признава декларацията за независимост.
„Искам спокойствие от всички испанци. Правовата държава ще възстанови законността в Каталония“, написа Рахой в Twitter.
Междувременно голямо мнозинство от депутатите в Сената гласуваха за прилагането на член 155 от Конституцията, който ще позволи намеса в каталонската автономия. Това стана, след като парламентът в Каталония обяви независимостта на областта. 214 сенатори от общо 262 присъстващи гласуваха за прилагането на член 155, 47 бяха против, а един се въздържа.
Така Сенатът даде зелена светлина на правителството да отстрани от длъжност президента и вицепрезидента на Каталония, както и всички техни съветници и да ги замени с „други органи и власти“, пише вестник Vanguardia.
Това ще бъде първото решение на правителството на Мариано Рахой, което може да проведе заседание още тази вечер, за да оповести указ за отстраняването на Карлес Пучдемон, Ориол Жункерас и останалите членове на каталонското правителство.
Одобрената резолюция от Сената посочва „изключително тежкото нарушаване на конституционните задължения и осъществяването на действия, които противоречат сериозно на общия интерес от страна на Генералитата“.
Президентът на Съвета на ЕС Доналд Туск каза, че Испания продължава да е „единственият събеседник“ на ЕС след обявяването на независимостта на Каталония от местния парламент. Той допълни, че за съюза „нищо не се е променило“.
„За ЕС нищо не се променя. Испания продължава да е нашият единствен събеседник. Надявам се, че испанското правителство ще предпочете силата на аргументите, а не аргументите на силата“, написа Туск в Twitter.
Испания остава важен съюзник в НАТО и Каталония е вътрешен проблем, който трябва да бъде разрешен в испанските институционални рамки, каза от своя страна официален представител на Атлантическия алианс.
„Испания е ангажиран съюзник, който дава значителен принос за нашата споделена сигурност. Каталонският проблем е вътрешен въпрос, който трябва да бъде разрешен в рамките на конституционния порядък на Испания“, допълни представителят на НАТО.
Кризата в Каталония започна, когато каталонците подкрепиха независимостта на противоречив референдум по-рано този месец.
Каталонското правителство съобщи, че 43% от гражданите са участвали в референдума, като 90% са подкрепили независимостта. Но испанският Конституционен съд определи вота като незаконен.
Испанският Сенат трябва да гласува дали да приложи за първи път член 155 от испанската конституция, която дава право на правителството да вземе всички необходими мерки, за да подчини региона в случай на криза.
Това ще позволи на правителството в Мадрид на отстрани каталонските лидери и да поеме контрол върху финансите на региона, полицията и държавните медии.