Юнкер: Искам България да се присъедини към еврозоната
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер застана стабилно зад идеята България да стане най-новия член на еврозоната, като част от усилията на Брюксел да накара всички страни в Общността да приемат единната валута, пише Financial Times.
След среща с българския премиер Бойко Борисов, проведена вчера, Юнкер изрази своята безрезервна подкрепа за това България да кандидатства за приемане на еврото.
Българският лев е закачен за ерото, откакто то се появи през 1999 г. (а преди това за немската марка – бел. ред.), припомня изданието.
„Трябва да кажа директно, че България е готова за еврото. И ако България кандидатства за това, аз подкрепям сърдечно”, каза европейският лидер.
След като стана ясно, че Великобритания ще излезне от Европейския съюз, ЕК предприе политика да компенсира това въвеждане на единната валута от 7 други членки на Общността, които все още не са приели еврото.
Това са Швеция, Полша, България, Унгария, Хърватия, Румъния и Чехия. Брюксел насърчава този процес чрез предлагане на „присъединителна” помощ на тези страни.
Европейските лидери от всички страни-членки ще проведат специална среща през декември тази година, където основен акцент ще бъде единната валута. На срещата няма да присъстват представители на Великобритания.
България е основният кандидат за приемане на еврото, като по този начин ще стане 20-ия член на еврозоната, с оглед нейния бюджетен дефицит и държавен дълг, които покриват Маастрихтските критерии.
Юнкер адмирира икономическото представяне на Бългаиря и доброто състояние на публичните финанси. „Публичният дълг е на ниво от 29%, което е отлично”, каза той.
Бойко Биросив посочи, че България е в разговори с Европейската централна банка, която да окаже подкрепа относно покриването на правилата на еврозоната.
„До края на тази година се надявам тази тема да бъде разгледана”, каза Борисов.
Литва е последната страна, която се присъедини към еврозоната през 2015 г.
България ще домакинства председателството на ЕС от януари следващата година за период от 6 месеца.
Страната е една от най-бедните в ЕС, като от ЕК подчертават, че България трябва да се справи с „високото ниво на корупция и организирана престъпност”, добавя изданието.