ЕЦБ предупреди за евентуална корекция на световните пазари
Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че въпреки подобрения икономически растеж в еврозоната, има опасения, свързани с внезапното засилване на волатилността.
"Системните индикатори за стреса в еврозоната бяха ниски в последните шест месеца," се казва в изявлението на ЕЦБ. От финансовата институция обаче добавят, че "рискът от бърза преоценка на световните пазари остава."
Пазарите бяха положително настроени през цялата година и много от тях продължават да настъпват все повече в рекордна територия. Щатският индекс S&P 500 бележи повишение от 16% от януари, докато паневропейският European Stoxx 600 нараства със 7%.
Солидните печалби на някои от компаниите, както и надеждите за данъчни облекчения в САЩ и дерегулация на банковата система, подкрепиха акциите.
От ЕЦБ смятат, че съществува риск целият този оптимизъм да не е преценен правилно, което в крайна сметка може да разклати финансовите пазари, след като паричните мениджъри осъзнават, че са предприели повече риск, отколкото могат да поемат.
"Постоянно свиване на рисковете премии, ниската волатилност и признаците за все по-голямо поемане на рискове на световните пазари са източници на опасения, тъй като те могат да посеят семената за голяма корекция при цените на активите в бъдеще," се казва в доклада за финансова стабилност на ЕЦБ.
През май от ЕЦБ предупредиха за "значителни" рискове в еврозоната, въпреки че изглежда, че до голяма степен те са "ограничени." По онова време, банката изрази същите опасения, в това число за внезапна преоценка на пазара на облигации; устойчивостта на дълга; и бавното подобрение на състоянието на счетоводните баланси на банките.
Централната банка повтори в настоящия си доклад, че въпреки че натиска върху европейските банки е намалял от май насам, тяхната рентабилност все още страда от високо ниво на лошите кредити.
Възобновената политическа несигурност (Германия в момента е в политическа безизходица, а преговорите около брекзит далеч не са завършили) също е считана за потенциален катализатор за по-високи рискови премии, което, от своя страна, ще увеличи цената на задълженията на правителствата и на компаниите.
В опит да продължи да подкрепя еврозоната, централната банка обяви през октомври, че продължава програмата си за количествено улесняване. Въпреки че от януари ще се понижи нивото на изкупуваните месечно активи от 60 на 30 млрд. евро, програмата ще продължи поне до септември следващата година.
Еврозоната отчита един от най-добрите си периоди в икономически план, като растежът се завърна в региона след дълговата криза. ЕЦБ се очаква да обнови икономическите си прогнози през следващия месец, но според доклад, който излезе през септември, банката прогнозира ръст на БВП от 2.2% за 2017 г. и основна инфлация в размер на 1.2%.