Биткойнът струва над 3 пъти повече от БВП на България
Пазарната капитализация на виртуалната валута биткойн вече е над три пъти по-висока от брутния вътрешен продукт (БВП) на България.
След като криптовалутата поскъпна до близо 12 хил. долара през уикенда, пазарната й капитализация премина ниво от 200 млрд. долара за първи път в историята.
Това е над три пъти повече от БВП на страната ни, който през тази година се очаква да достигне приблизително 61 мрлд. долара.
С пазарна капитализация от 200 млрд. долара, биткойнът вече е по-скъп от множество големи корпорации, като изпреварва икономиката не само на България, но и на голяма част от страните по света, с изключение на суперсилите.
Рекордите, които чупи биткойнът, провокираха изданието Bloomberg да демонстрира с нагледни примери колко точно струва най-популярната криптовалута.
Икономиките на Нова Зеландия и Катар
Нова Зеландия, чиято икономика разчита на земеделието и туризма, отчита БВП в размер на 185 млрд. долара, сочат данните на Световната банка за миналата година.
Биткойнът струва повече от икономиките на страни, като Катар, Кувейт и Унгария.
Goldman Sachs и UBS
Пазарната капитализация на биткойна вече е по-голяма от две от най-големите банки в света. Goldman Sachs Group Inc. има пазарна капитализация в размер на 97 млрд. долара, докато UBS Group AG се оценява на около 67 млрд. долара.
Дори общият сбор на тези две цифри не достига стойността на биткойна.
И двете финансови институции засега се държат настрана от пазара на криптовалути, макар да има индикации, че в близко бъдеще този пропуск ще бъде поправен.
Изпълнителният директор на Godman Sachs Лойд Бланкфайн посочва, че е твърде рано за биткойн стратегия, докато швейцарската UBS заявява, че няма да вкара виртуалните валути в портфолиото си поради риск от появата в бъдеще на национални регулации.
Въпреки тези изявления, Goldman Sachs вече прави анализи на кирптопазара, като се говори, че банката скоро ще създаде звено за посредничество при инвестиции в криптовалути.
От друга страна, в швейцарския банков сектор вече има примери за местни банки, включили виртуалните валути в услугите си.
Boeng Co.
Компанията може и да е утвърден производител на самолети, но оценката й от 162 млрд. долара е по-ниска от тази на биткойна и неговите 200 млрд. долара.
Базираната в Чикаго компания има над 100-годишна история и 140 хил. служители в над 65 страни по света, но въпреки това струва по-малко от нещо, създадено преди близо 10 години.
Конкурентите от Airbus също не могат да се похвалят, че са по-скъпи от виртуалната валута, със своята капитализация от 78 млрд. долара.
Бил Гейтс, Уорън Бъфет и Елизабет II
Дори милиардери от ранга на създателя на Microsoft Бил Гейтс и легендарния инвеститор Уорън Бъфет не могат да изкупят всички биткойни в обращение.
Състоянието на Гейтс достига 90 млрд. долара, докато Бъфет има 83 млрд. долара, според Bloomberg Billionaires Index.
Ако към тях се присъедини и кралицата на Великобритания Елизабет II с нейните „скромни“ 383 млн. долара, очевидно пак няма да могат да изкупят криптовалутата.