Тим Кук: App Store е донесъл 17 млрд. долара само от Китай
Разработчиците, използващи китайската версия на магазина за приложения на Apple, са спечелили общо 112 млрд. юана, или 16.93 млрд. долара от китайския пазар. Това посочи изпълнителният директор на Apple Тим Кук по време на форум в Китай, посветен на киберсигурността, предава Reuters.
По думите му, общият брой на разработчиците, реализирали продажби в Китай чрез платформата на американската компания, достига 1.8 млн. броя.
По-рано през тази година от Apple посочиха, че разработчиците на приложения са спечелили общо 70 млрд. долара чрез магазина на компанията. Това означава, че китайският пазар е генерирал близо ¼ от общите приходи, потекли към разработчиците на приложения.
Apple са подложени на критики, че твърде често се съобразява с цензурата, налагана от китайските власти. Последният пример бе премахването на стотици приложения от китайската версия на онлайн магазина на компанията поради настояване от страна на китайските регулатори.
Сред тях бе и всеизвестното приложение за комуникация Skype.
Производителят на iPhone счита Китай за своя трети най-голям пазар, макар в последните години да губи пазарен дял поради голямата конкуренция на местните компании.
Американският гигант се надява да обърне тенденцията, особено в мига на появата на новите iPhone 8 и iPhine X.
Така в преследване на апетитния китайски пазар, Apple се съобразява с всичко, което местните регулатори изискват. Наскоро компанията започна да съхранява личните данни, които събира на сървъри, физически разположени в границите на Китай - така, както повелява местната регулация.
Американската фирма направи това в партньорство с местна компания.
Тим Кук посещава Китай няколко пъти през тази година, включително визита през октомври за среща с президента на страната Си Дзинпин.
Изявата на Кук може да се смята за пробив, тъй като това е първият шеф на голяма компания, който говори по време на китайския форум, посветен на сигурността в интернет.
Все пак Кук си има компания.
Изпълнителният директор на Google Судар Пичай също е сред лекторите, като и за него това е първо участие на форума с 4-годишна история.