Затворниците в Тексас могат да четат Хитлер, но не и Шекспир
Системата на затворите на щата Тексас има доста странен списък със забранени и позволени материали за четене от страна на 150-те хиляди лишени от свобода.
Според списъка, спечелилият награда Пулицър роман на Алис Уокър „Пурпурен цвят“ е забранен, докато в същото време книги, които възхваляват принципите на Ку-Клукс-Клан, са разрешени за четене.
Сонетите на Уилям Шекспир (защото съдържат голи снимки на деца), Голямата Червена Книга на Монти Пайтън (голота), Къде е Уолдо? (съдържа стикери), книгата за икономическата теория Freakonomics и 10 000 други книги са забранени за четене.
В същото време книгата на Адолф Хитлер „Моята борба“ и две книги, написани от бившия лидер на Ку-Клукс-Клан Дейвид Дюк, са абсолютно разрешени. Близо 250 000 заглавия са разрешени за четене зад решетките в Тексас.
Списъкът се появи в анализа на изданието Dallas Morning News.
Логиката зад това кои книги са забранени и кои не може да бъде объркваща. Някои книги са забранени от властите в Тексас заради опасения, че подвързията им може да бъде използвана за пренасяне на контрабанда.
Съдържание, което описва как се правят наркотици, оръжия или експлозиви и как да се избегне засичане на криминална дейност, също е забранено. Голота и сексуални изображения също са забранени, заради което графични романи, като „Живите мъртви“, попадат под забраната.
Атласите също са забранени, защото може да се използват за планирането на бягство.
Независимо от обявените правила, “много от решенията за цензура в системата на затворите а Тексас са странни,” а някои са направо “противоконституционални,” се казва в доклад на Texas Civil Rights Project от 2011 г. Сред забранените книги има и много такива, които критикуват системата на затворите в щата, според доклада.
„Пурпурен цвят“ е забранена, защото описва кръвосмешение. Що се отнася до „Моята борба“, тя “не нарушава нашите правила,” заяви пред изданието заместник-началникът на щаба на системата на затворите в Тексас Джейсън Кларк.