Стана ясен мистериозният купувач на картината за 450 млн. долара
Лувърът в Абу Даби ще се сдобие с картината на Леонардо да Винчи “Спасителят на света,” която бе продадена миналия месец на търг на аукционната къща Christie’s за 450 млн. долара – рекордна цена за произведение на изкуството.
От Christie’s обявиха, че творбата ще бъде изложена в музея, но отказаха да разкрият дали Лувърът в Абу Даби е купувачът на картината. В свое съобщение в Twitter Лувърът в Абу Даби информира, че картината ще дойде в музея.
New York Times писа, че саудитският принц Бадер бин Абдула бин Мохамед бин Фархад Ал Сауд е купувачът на картината, позовавайки се на документи. От Christie’s пък отказаха да коментират публикацията на изданието.
Самоличността на купувача се превърна в най-интересното нещо в света на изкуството след продажбата на картината. В последно време купувачи от Близкия изток и Азия придобиват шедьоври с цел попълване на регионалните музеи, което вдига цените на произведенията на изкуството още повече.
Da Vinci's Salvator Mundi is coming to #LouvreAbuDhabi pic.twitter.com/Zdstx6YFZG
— Louvre Abu Dhabi (@LouvreAbuDhabi) December 6, 2017
Лувърът в Абу Даби е филиал на френския Лувър и е символ на стремежа на богатото на петрол кралство да засили позициите си на този фронт. За да се различава от съседен Дубай, Абу Даби се цели в заможни туристи, които имат интерес към културата и изкуството. Кралството също така постро редица хотели, тематични паркове и молове, пише Bloomberg.
Организацията, която стои зад музея, се превърна в един от най-агресивните купувачи на световния пазар на предмети на изкуството през последното десетилетие. Музеят отвори миналия месец с над 600 произведения на изкуството в постоянната си колекция.
Отварянето на музея съвпадна с период на засилено политическо напрежение в Персийския залив и в Близкия изток като цяло.
“Спасителят на света”, за която се смяташе, че е последната картина на Да Винчи в частни ръце, бе продадена за четири пъти по-голяма сума, отколкото очакваха от Christie’s, въпреки че някои скептици дори оспориха автентичността й. Продавачът бе руският милиардер Дмитрий Риболовльов, който я купува за 127.5 млн. долара през 2013 г.