Азиатските акции със стъпка назад, брентът поскъпна до над $65
Азиатските акции направиха лека стъпка назад днес след три поредни сесии, в които отчитаха повишения. Пазарите консолидират с надеждата, че подемът в световния икономически растеж ще продължи по-дълго от евентуалното вдигане на лихвите в САЩ тази седмица.
Поредните обещаващи новини дойдоха от Китай, където банките са отпуснали изненадващо голямо количество кредити през ноември, което вероятно ще се отрази добре на продажбите на дребно и на промишленото производство, данните за които се очакват в края на седмицата.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.3%, след като преди това нарасна с 2% в предходните три сесии.
Измененията на пазарите в региона бяха малки, индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.5%, докато австралийският основен индекс нарастява с 0.2%. Японският Nikkei се понижи с 0.3%, след като вчера индексът индексът записа най-високото си ниво на затваряне от 25 години насам.
Вчера индексите на Уолстрийт нараснаха, като акциите на Apple Inc оглавиха ръста. Dow Jones се повиши с 0.23%, докато S&P 500 добави 0.32%, а Nasdaq отчете ръст от 0.51%.
Вчерашната експлозия в Ню Йорк, която бе описана от кмета на града Бил Де Блазио като „опит за терористична атака“, не оказа траен ефект върху пазара.
Инвеститорите продължават да следят за евентуални промени в политиките на централните банки, като двудневната среща на Федералния резерв приключва в сряда, а срещата на Европейската централна банка е в четвъртък.
Разминаването на политиката на Фед и на ЕЦБ се предполагаше, че трябва да е положително за долара.
Въпреки това еврото в момента бележи ръст от 12% спрямо долара от началото на годината, докато доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, губи 8% през 2017 г. Това е индикатор, че разминаването в лихвените проценти явно не е всичко на валутния пазар.
Днес еврото запазва позициите си на ниво от 1.1772 спрямо долара, след като вчера не успя да пробие съпротивата при 1.1812. Доларът се търгува срещу 113.48 йени, близо до едномесечен връх от 113.69.
Дилъри в Citibank отбелязаха, че междубанковите обеми на форекс пазара са паднали с 35% под средното ниво, а днес се очертава още една сесия с ниска активност.
Активнoстта при биткойна бе малко по-голяма, като криптовалутата за последно се търгуваше на ниво от 16 000 долара на борсата Bitstamp. В същото време цената на фючърсните контракти се понижи с над 1 000 долара, до 17 450 долара.
На суровинните пазари, отливът от златото продължава. Металът се търгува на цена от 1 244.70 долара за тройунция, след като миналата седмица записа най-големия си спад от май.
Цената на петрола от сорта брент нарасна със 73 цента, до 65.42 долара за барел, след като вчера скочи с 1.35 долара. Щатският лек суров петрол добави 36 цента, до 58.35 долара за барел.