Как да получим желаната заплата
Предприемачът и експерт в областта на трудоустройството Мат Мицкевич в своя колонка за The Muse разказва как да определим колко струваме на пазара и най-важното – как да получим заслужената заплата.
През годините съм видял много кандидати и работодатели, казва Мицкевич. Поради това мога да дам няколко съвета на тези от вас, които искат справедливо заплащане, допълва той.
1. Проведете изследване
Вашата задача на пазара на труда се определя от съчетанието от опит, навици и търсене на пазара. За да получите това, което заслужавате, важно е да знаете колко струвате по всеки пункт.
Започнете с калкулатор на заплатата. Отчетете позицията си, своя опит, професионалните си навици и мястото, където живеете. По света много организации публикуват подробни годишни отчети за заплатите в отделните отрасли. Поинтересувайте се по-сериозно от въпроса.
2. Бъдете честни
Мнозина ще ви кажат, че трябва да мълчите за желаното ниво на работна заплата до последно. Т.е. да не си разкривате картите първи. Мицкевич смята, че този съвет е поостарял.
Ако споделите каква заплата искате, ще избегнете нежелани преговори и разочарования.
3. Задавайте правилните въпроси
За да получите най-добро предложение, трябва да разполагате с повече информация. Преди всичко задавайте въпросите, които ви позволяват да опознаете компанията, да оцените какви ще бъдат вашите отговорности и има ли допълнителни възможности – например бонуси, повишения и т.н.
Освен това си задайте няколко въпроса:
Колко дълго планирам да работя в тази компания?
Какви рискове съм готов да поема?
Какво трябва да бъде съотношението между условия/заплата?
4. Водете преговори като професионалисти
Понякога работата ви харесва, но не и заплатата. Разчитали сте на по-висока. Ако пред вас има избор от няколко работни предложения, може да се опитате да спечелите от ситуацията – осведомете вариант А, че вариант Б ви предлага повече пари.
В случай че нямате право на избор, отговорете си на следните въпроси:
Ще позволява ли компанията да работите от вкъщи?
Ще получавате ли допълнителни ползи/бонуси към началното предложение?
Ще има ли допълнителен отпуск?
Изследвайте всички въпроси, преди да решите накъде да поемете.