Роботи четат по-добре от хората
Изкуствен интелект, разработен от Alibaba и Microsoft, победи хора в тест по четене, организиран от Стандфортския университет, предава CNN.
„За първи път машина задминава хората в подобен тест“, посочват в изявление от китайския гигант Alibaba.
Тестът бе проведен от експерти по изкуствен интелект от университета в Стандфорт, за да се провери до какво ниво са стигнали способностите на машините да четат писмен текст.
Софтуерът на Alibaba бе тестван първи по ред. Луо Си, ръководител на екипа по естествени езици към компанията, нарича постижението „голяма чест“, но посочва, че то може да доведе до загуба на множество работни места, тъй като машините ще могат да заменят хората.
Технологията може да се приложи в най-различни дейности, като обслужване на клиенти, онлайн отговори на медицински запитвания от пациенти или осъществяване на туристически обиколки по музеи и забележителности, става ясно от изявлението на Alibaba.
Компанията вече е тествала технологията в реална среда по време на така наречения Singles Day (китайският черен петък – бел. ред.). Софтуерът е отговарял на запитвания от клиенти по време на най-натоварения търговски ден в света.
Чрез публикация в Twitter Пранав Райпуркар, един от учените в Стандфортския университет, отговорен за теста, нарича постижението на Alibaba “чудесен старт на 2018“ за изкуствения интелект.
Тестът представлява четене с разбиране. Машината и човекът четат даден пасаж от статия в Wikipedia, след което отговарят на въпроси, свързани с текста.
Моделът на Alibaba е постигнал резултат от 82.44 точки, побеждавайки човешкия си съперник и неговия резултат от 82.304 точки по време на тест, проведен на 11 януари. Ден по-късно изкуственият интелект на Microsoft също побеждава човек, записвайки резултат от 82.650 точки.
„Тези тестове са полезни измерители на това колко далеч сме стигнали пътуването, наречено изкуствен интелект“, казва Андрю Пикъп, говорител на Microsoft. “Въпреки това, реалният принос на изкуствения интелект се откроява, когато той работи в хармония с хора“, добавя той.
Facebook, Tencent и Samsung също имат опити на тема изкуствен интелект, провеждани в Стандфортския университет.
Изкуственият интелект вече започва да променя класическия пазар на труда в някои индустрии. Автоматичните машини изместват хората от заводите, а автономните превозни средства имат потенциала да пренаредят транспортната индустрия.
Руският президент Владимир Путин предвиди през миналия септември, че който стане лидер в сферата на изкуствения интелект, „ще стане властелин на света“. Китай полагат огромни усилия, за да направят именно това.
Пекин посочи, че страната трябва да бъде лидер в изкуствения интелект до 2020 г. През юли миналата година китайските власти обявиха, че работят по изграждане на индустрия около изкуствения интелект, чиято стойност трябва да достигне 150 млрд. долара през идните няколко години.