Петролът най-скъп от 3 г. насам
Петролът от сорта Брент премина границата от 71 долара в четвъртък - за първи път от 2014 г. насам. За това спомогна, както поевтиняването на щатския долар, така и понижението за 10-а поредна седмица на петролните запаси в САЩ.
Фючърсите на Брент-а в момента се търгуват на нива от 70.85 долара за барел, но малко по-рано достигнаха и до 71.05 долара, което е най-високото ниво от декември 2014 г.
Лекият суров петрол също се търгува на по-високи нива от вчера, до 66.18 долара за барел. Той също записа 25-месечен максимум, след като достигна 66.35 долара.
И двата вида петрол са добавили около 60% спрямо средата на миналата година.
Основната причина за това е договорката на страните производителки от ОПЕК, както и Русия, за намаляване на добива, което вече постигна основната си цел, а именно повишение на цените на суровината.
„Пониженията на добива, поевтиняването на щатския долар, както и по-ниските запаси от петрол и петролни продукти в САЩ, движат цената на петрола нагоре", смята главният стратег на AxiTrader Грег Маккена.
Щатските запази от петрол отчетоха спад от 1.1 млн. барела в седмицата до 19 януари, до настоящите 411.58 млн. барела. Това е най-ниското им ниво от 2015 г. насам, а също и под 5-годишното средно ниво от 420 млн. барела.
Петролът всъщност може да продължи своето възходящо движение, прогнозира Ферейдун Фешараки, председател на борда на директорите на FACTS Global Energy.
„В случай че нещо се случи, да речем в Либия, и производството падне с нови 500 000 барела/дневно, това може да покачи цените и до 75 долара за барел."
А това определено ще се отрази на стойността на транспортните услуги, откъдето пък ефектът ще се пренесе и върху цените на повечето стоки, а това означава по-висока инфлация, казва Уилям О'Лоугън от Rivkin Securities.