8 промени в диетата, които да направите в края на зимата
Зимата може да е изпълнена с радостта на Коледа и празниците, но е и студено време, което води до повече вируси и по-голяма вероятност да се разболеем, особено в края й, когато организмът ни е на прага на изтощението.
И тук на помощ идва храната, която може да ни помогне да се противопоставим на много от отрицателните въздействия, които студеното време има върху тялото ни. Ето някои от нещата, които трябва да включите в менюто по това време на годината.
1. Червени чушки
Витамин С е известен с това, че намалява умората, като същевременно укрепва имунната система, която е жизненоважна по време на по-студените месеци. Цитрусовите плодове обикновено се приветстват като храната, която съдържа най-големи количества витамин С и се бори срещу настинките.
Червените чушки съдържат три пъти повече витамин С от портокала и са много по-ефективни, казват специалистите. Те също съдържат фитохимикали и каротеноиди (които му придават пигмента), по-специално бетакаротин, които ви даряват с антиоксиданти и имат противовъзпалителни свойства.
2. Пушена сьомга
Един от основните недостатъци на студеното време е сухотата, която причинява на кожата ни, но яденето на пушената сьомга може да помогне. "Освен че са необходими за сърцето, здравето на мозъка и очите ни, Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, открити в пушената сьомга, играят съществена роля в структурата и външния вид на кожата.
Мастните киселини са включени в клетъчните мембрани на епидермиса (горния слой на кожата) и образуват матрица около клетките, което спомага за създаването на бариера на кожата и предотвратява дехидратацията й.
3. Гъби
Гъбите са чудесно допълнение към зимната диета заради антивирусните и антибактериални свойства, които притежават и които се борят с инфекцията. В частност, гъбите са изключителен източник на витамин D, който помага да увеличите имунитета.
Те осигуряват редица основни хранителни вещества, като селен, който е антиоксидант, както и ниацин, калиева мед и фосфор. Освен това гъбите осигуряват протеини, витамин С и желязо.
4. Сирене
Както витамин С, така и витамин D е много важна част от всяка зимна диета поради ползите, които носят за нашето психическо здраве. Има причина топлото лятно слънце да ни усмихва и това е изобилието от витамин D, който ни дава.
Ето защо той играе решаваща роля в превенцията на заболяванията и поддържането на оптимално здраве, а дефицитът му може да ни накара да се чувстваме сънливи, летаргични и демотивирани.
Добрата новина? Сиренето е известно като храна, която повишава нивата на витамин D, наред с яйчен жълтък, портокалов сок, соево мляко, зърнени храни, риба тон, скумрия и сьомга.
5. Мазна риба
Една от най-уязвимите части на тялото през зимата са дробовете ни, които са податливи на настинки и респираторни инфекции. Но Омега-3, който помага за увеличаване на въздушния поток и защита на белите дробове, може да ви помогне с това.
Опитайте се да ядете богати на Омега 3 храни, като мазни риби (сардини, аншоа, херинга, сьомга, скумрия) три пъти седмично.
6. Боровинки
Дивите боровинки съдържат най-активните антиоксиданти от пресните плодове, благодарение на високите нива на антоцианините.
Антиоксидантите помагат за елиминиране на щетите, оставени от токсините и свободните радикали, като помагат на тялото ви да се защитава срещу опасни патогени - идеално за изчистване на имунната система в края на зимата.
7. Канела
Канелата е една от най-полезните подправки в природата, пълна с мощни антиоксиданти - повече от почти всички други подправки и билки. Тя може да ускори метаболизма и подпомага храносмилането.
8. Банани
По време на дългите, тъмни и студени зимни месеци можем да установим, че настроението ни спада малко. Тялото произвежда серотонин - хормона на щастието, от триптофан, който се среща естествено в храни, като банани, както и млечни продукти, риба, сушени фурми, соя, бадеми и фъстъци.
Ако комбинирате тези храни с нерафинирани въглехидрати, като кафяв ориз, пълнозърнест хляб или овес, това ще бъде още по-полезно, тъй като насърчава тялото да отделя инсулин, който помага да се транспортира триптофан в мозъка.