Как се справя икономиката на Катар след 8 месеца арабски бойкот
Преди осем месеца Катар бе подложена на политическа и икономическа изолация от своите съседи. Въпреки това, според местните власти, ситуацията в страната се подобрява.
Финансовият министър на Катар посочва, че икономиката на страната е „гъвкава” и „отворена за бизнес”.
„Много хора предричаха, че ще оцелеем от това едва няколко седмици”, казва Али Шариг Ал Емади пред CNN. “Въпреки всичко, с което трябваше да се справим през тези 8 месеца, продължаваме да сме сред най-бързорастящите” икономики в региона, добавя той.
През миналия юни Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет отразяха всички дипломатически и транспортни връзки с Катар. Трите страни дадоха срок от 14 дни на всички катарски граждани да напуснат териториите им, съветвайки техните собствени граждани да напуснат Катар.
Към Доха бяха отправени обвинения, че финансира тероризма и дестабилизира Средния Изток, които страната веднага отхвърли.
Очакваше се това да постави Катар в доста сложна ситуация, тъй като голяма част от вноса ѝ, включително на хранителни продукти, идваше именно от Саудитска Арабия и ОАЕ. По-голямата част от материалите, използвани за градеж на инфраструктурни проекти, също идват от двете съседни държави.
Доха обаче бързо се ориентира и намери алтернативни канали за доставка на храни и суровини – Турция, Иран и други страни.
„Тази блокада и предизвикателствата, които донесе, навярно дадоха повече възможности на Катар”, казва Ал Емади пред медията по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
След посещението на Международния валутен фонд в страната през миналия август, организацията излезе със становището, че Катар се е „приспособил към шока” и банковата система остава стабилна с „високо качество на активите и силна капитализация”.
Експертите на МВФ очакват икономиката на страната да нарасне с 3.1% през тази година спрямо 2.5% ръст през 2017 г.
Енергийната обезпеченост на Катар помогна за преодоляване на икономическия шок. Страната е световен лидер в износа на втечнен природен газ, оформяйки 30% от световните доставки. Япония, Южна Корея и Индия са сред тримата й най-големи клиенти.
Рейтинговата агенция Moody’s изчисли, че страната е изразходвала над 38 млрд. долара от резервите си през първите 2 месеца след налагането на ембаргото от нейните съседи.
По думите на Ал Емади, банковата система в страната е в отлично състояние. „Ако видим, че има системен риск, задължително веднага ще предприемем нещо”, казва той.
Катар е дом и на водещата международна авиокомпания Qatar Airways. Превозвачът бе ударен сериозно от изолацията, тъй като в резултат на нея отпаднаха 18 дестинации, до които преди летеше. Така компанията бе принудена да се откаже от около 50 полета на ден.
Въпреки всичко това, авиокомпанията успява да се възстанови, посочва Ал Емади.
„Разкрихме 10 нови маршрута през миналата година, през тази 2018 г. ще отворим други от 10 до 15. Блокадата не ни спира да растем”, казва той.
Действията на Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет провокираха съмнения дали Катар ще се справи с организацията на Световното първенство по футбол през 2022 г. Въпреки ембаргото, подготовката за форума върви с пълна пара, посочва Ал Емади.
„2018 г. ще бъде много важна за завършването на много от тези проекти. Очакваме до края на тази година повечето от основните инфраструктурни проекти да бъдат завършени”, добавя той.
Засега проблемите на Катар със съседните ѝ страни не изглежда скоро да бъдат разрешени.