Ръстът при азиатските акции продължава
Азиатските акции продължиха ръста си днес - на фона на оптимистичните корпоративни печалби и солидния световен икономически растеж. В същото време доларът се опита да тръгне нагоре, въпреки оплакванията на Белия дом относно “нечестните” търговски практики от страна на конкурентите.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, като се цели в ръст в 12-а поредна сесия. Индексът бележи повишение от 8% от началото на годината.
Японският Nikkei отчита повишение от 0.5%, на фона на лекото поевтиняване на йената, докато в същото време южнкорейският индекс записа нов рекорд.
Хоконгският Hang Seng също нарасна с 0.5% за деня. Индексът е най-добре представящият се от началото на годината с повишение от над 11%, следван от индекса на сините чипове в Шанхай, който нараства с 9%.
Уолстрийт също е в печеливша серия. Само миналата седмица Dow Jones се повиши с 2.08%, S&P 500 с 2.22%, а Nasdaq с 2.31%.
От 133-те компании от S&P 500, които са публикували отчетите си досега, близо 80% отчитат по-добри резултати от очакваните.
Някои от най-големите компании се очаква да обявят резултатите си тази садмица, като сред тях са Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft и Amazon.
Насочването към акциите, в комбинация с риска от по-голяма инфлация в световен мащаб, се отрази отрицателно на държавните облигации, като лихвите нараснаха в повечето развити държави.
Лихвата по двегодишните щатски държавни облигации се повиши до най-високото си ниво от 2008 г., като вече отчита напълно евентуално вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв през март.
Лихвата по 10-годишните книжа излезе от рейнджа от миналата седмица и достигна 2.69% днес, което бе най-високото ниво от средата на 2014 г.
Следващата среща на Фед е в сряда, като тя ще е и последна за председателя Джанет Йелън. Анализатори очакват изявлението след срещата да затвърди очакванията за вдигане на лихвите през март.
Ръстът при лихвите по щатските държавни облигации обаче не бе достатъчен за спасяването на долара, който поевтиня до триседмични дъна миналата седмица, след като щатската администрация изглежда приветства по-евтината валута.
Президентът Доналд Тръмп се опита да направи леко отстъпление от тези позиции към края на седмицата, но пораженията вече бяха нанесени.
В интервю, излъчено в неделя, Тръмп заплаши да постави пред Европейския съюз въпроса за “много несправедливата” търговска политика спрямо САЩ.
Еврото се сблъска с известно прибиране на печалби в азиатсата сесия днес, вследствие на което поевтиня до 1.2393 спрямо долара, отстъпвайки от триседмичния връх от 1.2538 долара, достигнат миналата седмица.
Доларът поскъпна леко спрямо йената до 108.89, но се търгува недалеч от четиримесечното дъно от 108.28 йени за долар.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна с 0.2%, до 89.281 пункта, след като преди това бе достигнал най-ниското си ниво от края на 2014 г.
Доларът зависи от редица данни за САЩ, които се очакват през тази седмица, в това число инфлацията, производството и заплащането.
Поевтиняването на долара се отрази положително на много суровини, като златото поскъпна до 17-месечен връх през миналата седмица, а последно се търгуваше на ниво от 1 348.10 долара за тройунция.
Цените на петрола достигнаха най-високите си нива от три години, като фючърсите на петрола от сорта брент се задържат над 70 долара при ниво от 70.40 долара за барел. Фючърсите на щатския лек суров петрол бележат повишение от 18 цента, до 66.32 долара за барел.