Останки от десетки кораби лежат под улиците на Сан Франциско
Под улиците на днешния финансов район на Сан Франциско лежат останките на десетки ветроходни кораби, които превозват до района попадналите под въздействието на златната треска от средата на 19 век.
В миналото корабите са заобиколени от малкото мексиканско селище, наречено Йерба Буена. В тези ранни дни водите на залива Сан Франциско достигат до мястото, на което сега се намират Монтгомъри Стрийт и емблематичната пирамида Трансамерика.
След като градът започва да расте, заливът е запълен и централната част на града е построена над него. Много от корабите, които са пуснали котва там, не се движат.
Когато новината за златната треска започва да се разпространява през 1848 г., хората са толкова отчаяни да стигнат до Калифорния, че се качват на всеки кораб, който успеят да намерят.
В резултат много от тях пристигат в толкова лошо състояние, че няма начин да върнат пътниците си обратно вкъщи. Те са оставени да гният на мястото, на което са акостирали.
Други плавателни съдове нямат екипажи, тъй като много моряци се втурват да опитат късмета си със златото. Истерията, наречена златна треска, е толкова силна, че когато корабите наближават пристанището, пътници и екипаж скачат от тях, още преди да са хвърлили котва.
По време на пика на златната треска има между петстотин и хиляда кораба, закотвени в пристанището. Много от тях са изоставени, а на борда им не е останал дори и пазач.
Тъй като Сан Франциско расте и земята се превръща в дефицитна стока, градът започва да продава парцели на вода в плиткия залив. Хората поставят колове в земята и строят платформи над водата. Други закотвят корабите си на удобно място и умишлено ги потапят, за да претендират за собственост, посочва Amusing Planet.
Най-известният пример е китоловският кораб Niantic. През 1849 г. той засяда в пристанището, а впоследствие се използва като склад и за хотел, превръщайки се в забележителност в процъфтяващия град в продължение на няколко години.
По-хубавите кораби са превърнати в постоянни структури. По-голямата част от тях са използвани като складове, други се превръщат в хотели, офиси, барове, ресторанти, банки, църкви и др.
В нощта на 3 май 1851 г. избухва огромен огън и унищожава почти целия град. Много кораби са погълнати от пламъците и потъват във водите на залива. Когато огънят е изгасен няколко дни по-късно, крайбрежието представлява купчина от тлеещ дървен материал, която е твърде нестабилна, за да се възстанови.
Затова заливът е запълнен със земя от близките хълмове, а корабите са забравени. Но те продължават да се появяват, когато се полагат основи на нова сграда или се копае инфраструктурен тунел.
През 90-те години на миналия век, когато градът прави нов тунел за железницата, работниците се натъкват на останките на толкова голям кораб, че се налага да копаят през него.
Смята се, че все още има между 40 и 70 кораба, погребани под улиците на Сан Франциско.