Умна електронна кожа помага в спорта и медицината
Устройства, изработени от електронна „умна кожа”, се използват за следене на биохимичните процеси в телата на потни спортисти, здравето на пациенти, преживели инсулт, и сърдечния ритъм на новородени.
Това стана ясно по време на срещата на Американската асоциация за напредък в науката, проведена в Остин, Тексас, предава Financial Times.
Джон Роджърс, професор по материалознание и инженерство към Northwestern University в Чикаго, описва технологията, изградена от тънки и еластични сензори, които се прилепват директно към човешката кожа и се движат синхронно с нея.
„Разтегливата електроника ни позволява да виждаме какво се случва вътре в човешките тела на ниво, което е недостижимо за традиционните технологии”, казва проф. Роджърс.
Едно от устройствата, изработено чрез новата технология, се използва от бейзболния отбор на Seattle Mariners по време на техните спринтови тренировки.
Машината измерва потта, която се появява върху кожата им по време на натоварвания, за да прецени как телата им реагират на тренировката. Технологията е тествана и на активни пилоти от американските военновъздушни сили.
Потта се стича в микроскопичните канали на устройството, където химичните реакции предизвикват видими изменения в оцветяването, тъй като концентрацията на електролити и протеини се увеличава по време на натоварвания.
“Повечето хора искат да знаят дали губят много, малко или не губят въобще хлорид”, казва проф. Роджърс. „Те могат просто да погледнат към устройството и да преценят дали нивото на електроцити е високо, средно или ниско”, казва той.
Друго устройство е предназначено за пациенти, преживели инсулт, които се подлагат на рехабилитация в домашни условия.
Технологията помага да се измерват техните речеви качества и способността им да поглъщат. Устройството засича вибрацията на гласните струни, обяснява проф. Роджърс.
„Те работят, само когато се носят директно върху гърлото, което е много чувствителна област на кожата. Разработихме нови материали за този датчик, които се огъват и се простират по тялото, което намалява дискомфорта на пациентите”, казва ученият.
Данните от устройството на гърлото се предават безжично към електронно табло, което предупреждава пациентите, когато имат слабо представяне по даден показател.
По време на срещата в Остин присъства и екип, воден от Такао Сомея, професор в University of Tokyo.
Японската версия на „умната кожа” може да визуализира сърдечния ритъм на пациентите.
„Нашият екран показва проста движеща се графика. Понеже е изработен от тънки и меки материали, може да се деформира свободно”, казва Сомея.
Устройството може да се сгъва до 45% от оригиналната си дължина. Едно от приложенията на устройството е следенето на болни бебета.
„Представете си майка, която нежно докосва челото на бебето си”, казва Сомея.
„Мониторът може веднага да види телесната температура на бебето, като резултатите се визуализират на смартфон”, добавя професорът.