Средно 775 лева оставя у нас чуждестранният турист
Средно по 775 лева са оставили у нас туристите, идващи от чужбина, през миналата година.
Общата сума на приходите от чуждестранен туризъм за 2017 г. достига до рекордните 6.895 млрд. лева, което е ръст от 9.3% спрямо предходната, сочат данните на Българската народна банка, цитирани от Министерство на туризма.
За сравнение, през 2016 г. приходите от международен туризъм възлизат на 6.311 млрд. лева. През миналата година общият брой на чуждестранните туристи, посетили България, нараства със 7.6% на годишна база, до общо 8.9 млн. души.
Увеличението на приходите от чуждестранен туризъм е правопропорционално на ръста в броя посетители. С други думи, повишението на общата сума на приходите не се дължи на това, че туристите влагат повече пари за почивката си у нас, тъй като увеличението на средната сума, оставена от чужденец, е едва 1% на годишна база.
За сравнение, през 2016 г. средният чуждестранен турист оставя у нас 767 лева, или с 8 лева по-малко спрямо миналата година.
Посетителите от Румъния и Гърция минаха мизата от 1 млн. души, като много добри резултати се отчитат и от туристите, идващи от Германия, Турция и другите балкански страни, Великобритания, Украйна, Молдова, Израел, Полша и пр.
Това е чудесно постижение и доказва ефективността на нашите усилия да надграждаме постигнатото и да работим за устойчивото развитие на България като целогодишна дестинация, коментира министърът на туризма Николина Ангелкова.
Значимите достижения на България в туризма бяха приветствани от участниците в срещата на министрите на туризма от страните членки на ЕС „Туризъм и икономически растеж“ през миналата седмица в София, съобщават от пресцентъра на туристическото ведомство.
В неформалния форум се включиха еврокомисарят по вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и малки и средни предприятия Елжбиета Биенковска, генералният секретар на Световната организация по туризъм към ООН Зураб Пололикашвили, представители на Европейския парламент и Европейския комитет на регионите, ръководители на сектора и експерти от над 30 държави.
Всички те оцениха високо приноса на страната ни да бъде фактор за сигурност и интеграция на Балканите включително чрез създаване на съвместни продукти и услуги в туризма.