Пекин забранява използването на стриптизьорки на погребения
Китай предприема нова инициатива срещу практиката в страната да бъдат използвани стриптизьорки по време на погребения.
От Министерството на културата обявиха, че ще се концентрират върху "неприличните, порнографски и вулгарни изпълнения" по време на погребения и сватби.
Инициативата идва, след като вестник Global Times излезе с публикация за големи тълпи от хора, които аплодират и използват нецензурни думи, докато жени правят стриптийз по време на погребения, пише Independent.
Според таблоида, стриптизьорките дори се смесвали с тълпите, като от периодично им напомняли да не правят снимки.
От министерството на културата са създали горещи телефонни линии в 19 града в няколко провинции в Китай и предлагат парични награди за хората, които предоставят информация за "непристойно поведение по време на погребения".
В някои села в Китай смятат, че наемането на стриптизьорки увеличава броя на хората, които присъстват на погребенията, а високата посещаемост, от своя страна, е начин за отдаване на почит към мъртвите.
В опит да демонстрират висок стандарт и да увеличат броя на присъстващите, някои домакинства плащат повече, отколкото е годишният им доход, за стриптизьорки, както и за актьори, певци и комици, пише Global Times.
Пекин забрани стриптийза по време на погребения през 2015 г., след два случая с "непристойно поведение" на екзотични танцьорки.
Властите също така арестуваха шест екзотични танцьорки на погребение на възрастен жител на град Хандан.
Петима души бяха задържани в провинция Джансу през 2006 г. за "неприлични представления", след като на погребението на фермер, на което присъствали 200 души, имало стриптийз.
Според експерт, цитиран от Global Times, тази практика може частично да бъде свързана с почитта към плодородието.
"В някои местни култури танците с еротични елементи могат да бъдат използвани за предаването на желанието на мъртвите да бъдат благословени с много деца," казва Хуанг Джансин, университетски преподавател.
"Не приемам тези представления като 'отпадъка на традиционната селска култура'. Те са наследство от местната цивилизация," добавя той.
"Вместо просто да ги забраняват, за властите е по-важно да осигурят на хората от селските райони по-добри културни продукти."