САЩ блокира поредна сделка с китайски пари
Американските регулатори блокираха поредна сделка с китайски пари.
След като властите забраниха придобиване - както на фондовата борса в Чикаго, така и на MoneyGram, от китайски компании, дойде редът и на сделката на стойност 580 млн. долара за придобиване на фирмата за тестване на полупроводници Xcerra.
Купувач по сделката трябваше да бъде филиал на Sino IC Fund, която управлява инвестиционен фонд на стойност 20 млрд. долара, подкрепен от китайското правителство и създаден през 2014 г., за да подпомага технологичната индустрия на азиатската страна.
„Въпреки усилията да получим одобрение, стана ясно, че Cfius няма да одобри тази трансакция”, казва шефът на Xcerra Дейв Тачели, визирайки регулатора Committee on Foreign Investment in the United States (Комисия по чуждестранните инвестиции в САЩ), предава FInancial Times.
САЩ са особено чувствителни, когато става дума за инвестиции в сектора за производство на полупроводници, тъй като технологията може да се използва за военни цели.
Паралелно с това, взаимоотношенията между администрацията на президента Доналд Тръмп и Китай не са в цветущо състояние, което очевидно се отразява на търговските взаимоотношение между двете най-големи икономики в света.
Committee on Foreign Investment in the United States е регулатор, който се оглавява от министъра на финансите, като фокусът му е да проучва чужди вложения в американски компании.
През миналия септември Cfius блокира придобиването на Lattice Semiconductor за 1.3 млрд. долара от група инвеститори, включващи китайския държавен China Venture Capital Fund. Цитираната причина тогава бе свързана с националната сигурност на САЩ.
През миналия декември 2016 г., бе блокирана и друга сделка за придобиване на компанията за полупроводници Aixtron.
Ксиао Йонг от хонконгската адвокатска кантора Dechert коментира, че блокирането на сделката за Xcerra е „изненадващо”, тъй като става дума за компанията за тестване, а не за производство на полупроводници, както е било при Lattice и Aixtron.
„Процесорите са по-чувствителна технологична тема за САЩ”, казва той.
„Това е първият път, в който виждаме блокиране на сделка за тестване на продукция от американското правителство”, казва Йонг, добавяйки, че Cfius може да блокира и бъдещи опити за придобивания в сектора, което ще охлади китайските амбиции.
Развиване на индустрията с полупроводници е ключова цел на китайския президент Си Дзинпин и неговата стратегия „Произведено в Китай”, която предвижда до 2025 г. Китай да стане най-големия износител на продукти, предназначени за големите технологични компании.
Придобиването на американски и европейски технологични компании от Китай обаче става все по-трудно, тъй като САЩ и Европа не са особено доволни от това, че китайският пазар е затворена територия за чуждестранни инвеститори.
Сделката на стойност 580 млн. долара за Xcerra бе постигната през април 2017 г. Купувач трябваше да бъде Unic Capital Management - дъщерна компания на Sino IC Capital, която управлява фонда China Integrated Circuit Fund, подкрепен от редица държавни китайски компании, като China Mobile и China Development Bank.