Най-често срещаните медицински спешни случаи на борда на самолета
Според данните от ново проучване на университета в Торонто, извънредните ситуации по медицински причини по време на полет се увеличават.
Отчасти това се дължи на факта, че все повече хора - включително и по-възрастни, използват този вид транспорт, както и на ръста на полетите на дълги разстояния, при които "пътниците са изложени по-продължително на физиологични стресови фактори", се посочва в проучването.
Изследователите цитират и друго изследване, публикувано в New England Journal of Medicine, което показва, че на всеки 604 полета се случва по един медицински инцидент, или около 16 събития на 1 милион пътници.
Най-често срещаните медицински спешни случаи по време на полет са главоболие/загуба на съзнание (37.4%), респираторни проблеми (12.1%), гадене или повръщане (9.5%), сърдечни проблеми (7.7%) и гърчове (5.8%), съобщава T+L.
Според данните на Air Canada, много от тези случаи изискват помощ от медицински специалисти.
Между 2014 г. и 2016 г. "приблизително половината от медицинските спешни ситуации по време на полет са овладяни от лекар, медицинска сестра или парамедик, а останалите - от бордния екипаж".
Оказва се обаче, че лекарите не са подготвени или обучени за подобни инциденти във въздуха, когато заради надморската височина е много трудно да се чуе дишането, както и да се премери кръвното налягане със стетоскоп.
Докторите са защитени от медицинска отговорност, ако доброволно помогнат на пациент на борда на самолет и нещо се обърка. Целта е да се насърчат повече медицински специалисти да помагат по време на криза, без да се притесняват за правни последици.