Наздраве! Американците харчат по $450 годишно на пияна глава
Ако ви се е случвало да се събудите с махмурлук и съобщения на телефона за сериозни трансакции по кредитната карта, бъдете спокойни - не сте сами.
Почти половината американци признават, че редовно пазаруват онлайн в нетрезво състояние и тази тенденция се задълбочава, пише Marketwatch.
Средната сума, която човек харчи за покупки на пияна глава, възлиза на 448 долара през 2017 г., показва проучване на платформата за сравнение на продукти и услуги Finder.com.
В анкетата са участвали 2000 души, а резултатите показват, че общите разходи, които американците правят всяка година под влияние на алкохола, възлизат на милиарди долари.
Оказва се, че мъжете са по-склонни да пазаруват в нетрезво състояние - средният им разход е в размер на 564 долара, в сравнение с едва 282 долара средно за дамите.
"Най-щедри" след наздравиците пък са хората от т. нар. поколение X (родените през 60-те и 70-те години на миналия век) - техните покупки достигат 738 долара средногодишно, което над три пъти повече от тези на милениумите (206 долара на човек).
Какво най-често си купуват хората, след като са обърнали няколко чашки?
Според проучването, харчовете "на градус" са изключително разнообразни. Над 60% от анкетираните споделят, че след употреба на алкохол си поръчват и нещо за хапване (което изглежда нормално).
26% обаче посягат към кредитната карта за обувки и дрехи, а други 25% се изкушават да си пробват късмета в онлайн залаганията.
Една от участничките признава, че редовно профуква по 100 долара за дрехи след поредния запой, само за да ги върне обратно на сутринта, когато ги види на трезва глава. "Пияното ми "аз" има доста странен вкус", казва тя.
Друг анкетиран споделя, че в пристъп на щедрост си е поръчал маратонки, които впоследствие се оказало, че са му малки. А има и далеч по-екзотични покупки, например еднократната доставка на 500 захарни пръчки.
Дамата, която ги е поръчала след поредната наздравица, споделя, че запасите са й стигнали за следващите две години.
Има и хора, които са доволни от "алкохолните" си покупки. Млада дама от Ню Йорк споделя, че полицейският костюм, който е взела за своята котка, е една от най-ценните й придобивки.
снимка: Marketwatch.com
Така или иначе, търговците се възползват от тази тенденция. Платформите за онлайн търговия понякога добавят нови оферти в късните часове, с цел да привлекат вниманието на почерпените купувачи. А пазаруването онлайн е само част от разходното перо, когато става въпрос за упореба на алкохол, защото и самите напитки са доста скъпо удоволствие.
През 2016 г. американците са похарчили общо 225 млрд. долара за алкохолни продукти, в сравнение с отчетените през 2007 г. 175 млн., показват данните на Euromonitor International, цитирани от Marketwatch.
Едно стредностатистическо домакинство отвъд Океана заделя по 970 долара годишно за спиртни питиета, според сайта за лични финанси ValuePenguin, но резултатите от анкетата на Finder.com сочат двойно по-голяма сума - почти 2000 долара през 2017 г.
Неразумните решения, взети под влиянието на алкохола, също могат да струват доста скъпо. Ако ви хванат да шофирате в нетрезво състояние в САЩ, цената на автомобилната ви застраховка може да скочи с над 90%.
А финансовите щети от прекомерната употреба на алкохол за американската икономика достигат близо 250 милиарда годишно, като основната част от тази сума се дължи на неработоспособността на пияните служители (72%) и разходите за лечение на здравословни проблеми, породени от злоупотреби с чашката (11%).
Как можем да избегнем "финансовия махмурлук"?
Експертите посочват, че едно от най-разумните неща, които можем да направим след безрасъдните харчове предишната вечер, е просто да върнем закупените стоки. Повечето онлайн търговци предлагат тази опция.
Ако това е невъзможно, можете да се свържете и с издателя на кредитната си карта, тъй като някои компании предлагат т. нар. "защита от прекомерни харчове", налагайки лимит върху покупките над определена сума за даден период от време.
Високите технологии също могат да бъдат полезни. Услуги, като DrnkPay, следят трансакциите по кредитната и дебитната ви карта и блокират възомжността за "странични" покупки, ако установят, че сте похарчили по-сериозна сума в някой бар, например.
Оказва се обаче, че има и хора, които разсъждават прагматично, дори и на пияна глава. Някои от участниците в анеката споделят, че са решили да погасят всички задължения по кредитната си карта и дори да увеличат вноската в пенсионния си фонд, след като са "обърнали" едно-две в бара.