Как Саудитска Арабия гради собствена оръжейна индустрия
Като младо момче Мюнер Бакш мечтае един ден да построи самолет. „Това беше в края на осемдесетте. Нямаше неща, като производство на самолети в Саудитска Арабия. Никога не бяхме произвеждали самолет”, казва Бакш, който е израснал, помагайки на баща си като автомобилен механик.
Днес Бакш ръководи звеното за самолети към държавната компания Taqnia, която наскоро похарчи 44 млн. долара за оборудване с цел производство на части за самолети и асемблиране на хеликоптерите Blackhakw в Саудитска Арабия, в партньорство с американската оръжейна компания Lockheed Martin.
Бакш има над две десетилетия опит като инженер в САЩ за компании, като Boeng и Gulfstream, а неговите колеги са част от мисия, чиято цел е установяването на местна отбранителна индустрия в Саудитска Арабия – един от най-големите вносители на оръжие в света, пише Financial Times.
Тези планове са интегрална част от новата стратегия на коронования принц Мохамед бин Салман, която цели икономическа реформа в посока отслабване зависимостта на Саудитска Арабия от петрола.
„Харчим между 50 и 70 млрд. долара годишно за отбрана. Ние сме третата най-голяма страна в света по размер на разходите за оръжие, като 99% от него идва извън кралството”, казва коронованият принц, който заема и поста министър на отбраната, в интервю от миналата година.
„Това е голяма възможност за създаването на базирани в Саудитска Арабия индустрии и работни места”, добавя той.
Идеите за изграждане на саудитска оръжейна индустрия идват на фона на войната в Йемен, където кралството има сериозна роля, за която често получава международни критики.
Най-големите вносители на оръжие произведено в САЩ (2013-2017 в %); източник: Sipri/Financial Times
Над 3 200 цивилни са убити от водените от Саудитска Арабия коалиционни сили в периода март 2015 – август 2017 г., сочат данните на ООН за спазване на човешките права. Освен всичко друго, този военен конфликт демонстрира зависимостта на арабската страна от вноса на оръжие, произведено в чужбина.
САЩ и Великобритания са подложени на критики за продажбата на оръжие на Саудитска Арабия, с което се сее смърт сред цивилните лица в Йемен.
През тази година Германия заяви, че ще спре износа си на оръжие за страните, участващи в този конфликт. По повод предстоящото посещение на Мохамед бин Салман в САЩ за обсъждане на отбранителното партньорство между двете страни, някои конгресмени започнаха да призовават за същите действия.
Официалните военни лица в САЩ защитават Саудитска Арабия за мисията в Йемен.
Според икономическия план на страната, носещ името Saudi Vision 2030, Рияд трябва да харчи най-малко половината от военния си бюджет за оръжия, произведени на местна територия.
За тази цел кралството създаде държавната компания Saudi Arabian Military Industries, като назначи за ръководител Андреас Швер, бивш шеф Бойни системи към германската фирма Rheinmetall AG. Страната създаде и държавното звено General Authority for Military Industries, което ще има специални правомощия в областта на военните поръчки, проучванията и развитието.
Големите производители на оръжие в света вече знаят, че ако искат да продължат да продават на един от най-големите купувачи на отбранителни системи в света, трябва да установят повече производствени мощности на територията на Саудитска Арабия.
Компании, като британската BAE Systems, от десетилетия предприемат действия по разширяване на техните операции в кралството. BAE има персонал от 6 хил. души в страната, като 2/3 са саудитски граждани.
Компанията асемблира тренировъчните системи Hawk, като извършва и някои операции по производството на изтребителите Typhoon fighter на саудитска територия.
Страните с най-големи разходи за отбрана в света (2016 г. в млрд. долари и като % от БВП); източник: Sipri/Financial Times
Великобритания и Саудитска Арабия подписаха през миналата седмица меморандум на стойност 5 млрд. паунда за доставката на 48 Typhoon fighter самолета в сделка, която се договаря от 2014 г. насам. Според източници на FT, забавянето е провокирано от това кои дейности и услуги, свързани със сделката, да се пренасочат към мощностите в Саудитска Арабия.
Халид ал-Отаиби, вицепрезидент по производството към BAE в арабската страна, казва, че релокирането на операциите от Европа или САЩ към Саудитска Арабия е сложно и скъпо.
Компанията не разполага с местни партньори, които отговарят на международните стандарти, като това изисква обучение на саудитските работници, при положение че има недостиг на млади хора, притежаващи необходимата квалификация за подобни работни позиции.
„Страната спечели оперативно, без никакво съмнения (от покупка на оръжие) и изгради силни въоръжени сили. Но когато става дума за производство и локализация, има ситуация на недостиг и дефицити”, казва той.
„Те бяха доста ясни, че искат да растат бързо. Подкрепяме напълно целите на Vision 2030, но няма как от 2% (разходи за отбрана на местна почва) да достигнеш 50% за няколко години. Това е дълъг процес. Трябва да се прави по начин, който претегля риска”, добавя експертът.
Освен диверсифициране на икономиката и създаване на работни места, изграждането на местна отбранителна индустрия е критично за националната сигурност, посочват саудитски военни експерти.
„Ако поръчаш, може да ти отнеме месеци, ако не години, да бъде доставено, независимо дали ти трябва за след час”, казва генерал-майор Бедах ал-Аями, който ръководи инженерните дейности на военновъздушните сили на страната.
„Поръчахме около 6 000 части, произведени на местна почва, като някои от тях бяха доставени за по-малко от ден”, добавя той.
Саудитска Арабия вече работи и по разработката на собствени технологии. Държавното звено King Abdulaziz City for Science and Technology разполага с 40 инженери, които разваботват балистични ракети за близки цели и бомби с лазерно насочване, става ясно от думите на саудитските управляващи от миналата седмица.