ЕС засилва мерките за намаляване на парниковите емисии
Европейският съюз направи важна крачка към постигането на целта си за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 40 % до 2030 г. Това стана факт с реформата на Схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), която бе официално одобрена от Съвета на ЕС в края на февруари.
Този ключов законодателен акт бе подписан на 14 март от министъра за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова и от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
СТЕ е първият в света пазар за въглеродни емисии и продължава да бъде най-големият. Той действа във всички 28 държави членки на ЕС, както и в Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. СТЕ ограничава емисиите на повече от 11 хиляди големи енергоемки производства като електроцентрали и промишлени предприятия.
Схемата за търговия с емисии, чието начало беше поставено през 2005 г., функционира чрез поставяне на ограничение за общото количество емисии от промишлените сектори и някои електроцентрали. В рамките на схемата предприятията могат да продават излишъци и да купуват, за да покрият недостига на задълженията им за връщане на квоти.
Всяка квота им дава право на емитиране на един тон CO2 или на еквивалентно количество от друг парников газ. Това спомага за създаване на стимули за предприятията да намалят емисиите си по ефективен начин.
С ревизията на Схема за търговия с емисии се въвеждат следните елементи:
Тръжната продажба е основният метод за разпределяне на квотите за емисии на предприятията, но някои промишлени сектори получават дял квоти безплатно. То се извършва на базата на показатели за постигнати резултати, които възнаграждават най-добрите практики в производствата с ниски емисии.
Според новите правила, отраслите, които са изложени на най-голям риск от преместване на производството извън ЕС, ще се ползват от изцяло безплатно предоставяне на квоти. За по-малко застрашените от преместване икономически сектори безплатното предоставяне на квоти ще възлиза на 30%, като след 2026 г. ще започне постепенното им премахване, с изключение на сектора на централизираното топлоснабдяване.
Опазването на околната среда и на здравето на европейските граждани е един от приоритетите на Българското председателство.
Новата директива ще влезе в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник.