Dow Jones записа третото най-голямо повишение в историята си
Азиатските акции поскъпнаха рязко днес, след като появилата се информация за неофициални преговори между САЩ и Китай възобнови надеждите, че търговската война може да бъде избегната, което пък се отрази негативно на долара и йената.
Вземайки пример от скока на Уолстрийт вчера, японският Nikkei нарасна с 1.7%, а китайският индекс на сините чипове добави 1.2%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с близо 1%. Южнокорейският KOSPI добави 0.7%, увеличавайки ръста си, откакто САЩ направи изключение за Южна Корея по отношение на митата за внос на стомана.
Рязката промяна на пазарните нагласи дойде на фона на информацията, че представители на Китай и САЩ преговарят за предотвратяване на търговската война.
Представителите на Белия дом са помолили Китай да намали митата за внос на автомобили, да позволи чужда мажоритарна собственост на компании за финансови активи и да купува повече полупроводници, произведени в САЩ, информира Reuters, позовавайки се на запознат източник.
Китайският премиер Ли Къцян вчера обеща да продължи търговските преговори и да улесни достъпа за американските компании.
Дори и само това бе достатъчно за Уолстрийт да запише най-добрия си ден от 2.5 години. Индексът Dow Jones вчера нарасна с 669 пункта, отчитайки третото най-голямо повишение в историята си.
Dow скочи с 2.84%, докато S&P 500 се повиши с 2.72, а Nasdaq добави 3.26%. Всичките 11 основни сектори в индекса S&P 500 вчера записаха повишение, като технологичният сектор скочи с 4%, а финансовият с 3.2%.
Този внезапен прилив на оптимизъм засенчи новината, че САЩ и много от нейните съюзници ще експулсират над 100 руски дипломати като ответна мярка срещу отравянето на бивш руски шпионин във Великобритания.
Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до 2.856%, но остава под достигнатия през миналата седмица връх от над 2.90%.
Валутните пазари реагираха с разпродажби на йената и щатския долар.
Това позволи на доларът да поскъпне до 105.69 йени, след като наскоро се търгуваше на най-ниското си ниво спрямо японската валута от края на 2016 г. Въпреки това доларът бе разпродаван срещу почти всички останали валути.
Еврото поскъпна до 1.2450 долара, след като проби мартенския връх от 1.2446, а биковете вече са се прицелили във върха за годината, който е при 1.2556.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 89.121 пункта, след като преди това бе докоснал петседмичното дъно от 88.979.
Подобрените пазарни нагласи дадоха импулс на промишлените суровини, като цените на медта и желязото нараснаха, а спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 352.00 долара за тройунция.
На петролните пазари фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 19 цента до 65.74 долара за барел, докато петролът от сорта брент добави 14 цента към цената си до 70.26 долара за барел.
Миналата седмица брентът се оскъпи с 6.4%, а щатският лек суров петрол добави 5.7% към цената, записвайки най-доброто си представяне от юли насам.