Какво всъщност означава да си веган
Веганството, като начин на живот, се радва на своя разцвет в наши дни. Фактът, че има повече от половин милион вегани само във Великобритания, ни кара да се замислим какво всъщност означава да си веган.
Макар да изглежда очевидно кои продукти спадат в графата веган, има дори приложение, което проверява това, за да сте сигурни. Просто сканирате продукта и приложението анализира неговите съставки, като ви дава отговор с палец, сочещ надолу или нагоре.
Начинаещите вегани, както и любителите на месото, може би са любопитни да научат по-подробни детайли, описващи този начин на живот.
Определението за веганство, според The Vegan Society, които са измислили термина през 1944 г., е:
"Философия и начин на живот, чиято цел е да ограничи, доколкото е възможно и приложимо, всички форми на експлоатация и жестокост към животни, използвани за храна, облекло или за всяка друга цел, като по този начин насърчава разработването и използването на алтернативни варианти, които не включват животнски продукти и всичко това е в полза на хората, животните и околната среда. От гледна точка на храната, се приема практиката да се избягват всички продукти, получени изцяло или отчасти от животни. "
Като цяло, веганството е начин на живот, който цели да противодейства на жестокостта и експлоатацията над животните.
Въпреки че веганството се противопоставя на тестването на животни за разработване на лекарства, The Vegan Society не ви препоръчва да избягвате лекарства, предписани от вашия лекар. Вместо това можете да поискате лекарства, които не включват животински продукти, като желатин и лактоза.
Медът веган продукт ли е?
Медът често е бъркан за веган продукт, но това е погрешно. Събирането на мед от хората експолатира пчелите и тяхното здраве може да бъде засегнато от захарта, с която пчеларите заместват меда.
Селективното отглеждане на пчели за увеличаване на производителността уврежда този биологичен вид, който вече е застрашен от увеличаване на чувствителността към заболявания.
Това веган ли е или не?
В шкафа ви най-вероятно има подправки, които биха могли да ви подведат. Например някои видове песто съдържат мляко и яйца, а небезизвестният сос Уорчестър съдържа аншоа.
Виното се филтрира чрез специални агенти - вещества, които може да съдържат в състава си редица животински продукти, като костен мозък, рибено масло и желатин.
Феновете на авокадото, които са прекалено мързеливи, за да си направят сами гуакамоле, трябва да имат предвид, че някои супермаркети добавят сметана към рецептата.
Но има и много продукти, които може би не сте смятали за веган, като бисквитите Oreo (просто ги хапвайте без мляко), солените крекери Ritz и тъмния шоколад.
За всички видове продукти - от бира до мастило за татуировки, асоциацията за хуманно отношение към животните PETA публикува стотици отговори на често задавани въпроси, за да ви помогне да се ориентирате.
Какво се случва с тялото ви?
Може би се чудите какво всъщност се случва с тялото ви, когато станете веган.
Поради липсата на червено месо в растителната диета, веганите обикновено изпитват недостиг на витамин В12 и желязо, което може да доведе до главоболие, световъртеж или анемия.
В допълнение, може да чувствате умора или да развиете недостиг на калций, но от друга стана - вероятно ще отслабнете и ще намалите риска от сърдечно-съдови заболявания.
Веганите могат да приемат добавки, за да противодействат на липсата на витамин В12, желязо и калций в диетата си, така че няма нужда да се тревожите.
Какво да не питате веганите?
Вече знаете какво означава да си веган, затова вероятно е най-добре да спрете да задавате дразнещите въпроси, които развалят настроението на хората, избрали този начин на живот и хранене.
Джени Лидъл от The Vegan Society споделя пред The Independent някои от най-досадните неща, които хората казват на веганите, като "Откъде си набавяте протеини?", "О, наистина ли успявате да се справите с това?", "Сигурно е наистина трудно да си веган."
Или още нелепи коментари: "Не мога да бъда веган - много обичам бекон и сирене!", "Вече съм веган - ям само пиле и то един път в седмица!", "Но лъвовете ядат месо!".
"Тези коментари са дразнещи, защото показват неуважение и пълна липса на разбиране към моя избор", казва Лидъл, цитирана от The Independent.
Според нея, това всъщност е форма на тормоз над някого, само защото има различна гледна точка.