Производител на чипове стресна технологичния сектор
Цените на акциите в Азия бележат понижения днес, след предупреждение от страна на най-големия производител на чипове за спад в търсенето на смартфони оказа ефект върху технологичния сектор, докато цените на петрола породиха опасения относно инфлацията и се отразиха на държавните облигации.
Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) намали таргета за приходите си до долния край на предварително прогнозирания диапазон и посочи като причина за това по-слабото търсене на смартфони.
Основният тайвански индекс се понижи с 1.4%, като технологичните акции изгубиха 3.5%, а книжата на TSMC поевтиняха с над 5%.
Основният южнокорейски индекс KOSPI записа спад от 0.3%, като технологичният сектор изгуби 1.6%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.8%, като спадът при технологичните акции бе от 0.7%.
Японският Nikkei възстанови първоначалните си загуби и бележи повишение от 0.1% след като ръстът при енергийните и финансовите компании надделя над спада при технологичните акции.
Уолстрийт бе засегната и от финансовите резултати на Philip Morris, вследствие на което книжата на тютюневата компания поевтиняха със 17.7% и това се отрази и на индекса S&P 500.
Dow Jones приключи вчерашната сесия с понижение от 0.34%, докато S&P 500 затвори с 0.57% надолу, а Nasdaq се понижи с 0.78%.
Цените на петрола отново тръгнаха нагоре, след като достигнаха най-високите си нива от края на 2014 г.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 6 цента, до 73.83 долара за барел, докато щатският лек суров петрол добави 7 цента към цената си, до 68.36 долара за барел.
Свръхпредлагането на пазара на петрол в световен мащаб на практика бе елиминиранo, според източници, близки до ОПЕК, което се дължи отчасти на споразумението за ограничаване на производството, което бе постигнато през януари 2017 г.
Анализатори отбелязват, че пазарните индикатори за инфлационните очаквания нарастват тази седмица, на фона на поскъпването на петрола, като някои от тях са достигнали до най-високите си нива от средата на 2014 г.
Това, от своя страна, постави под натиск държавните облигации, като лихвата по 10-годишните щатски книжа скочи до едномесечен връх от 2.93%. Лихвите нарастват с 10 базисни пункта само за два дни, което е най-голямото повишение от началото на февруари.
На валутните пазари британският паунд поевтиня късно вчера, след като управителят на Централната банка на Англия Марк Карни охлади очакванията за вдигане на лихвите през май, посочвайки, че има и “други срещи” тази година.
Паундът поевтиня с повече от цент, до 1.4078 спрямо долара, отдалечавайки се от върха за седмицата от 1.4373.
Отстъплението при паунда подкрепи долара, като доларовият индекс запази позициите си при ниво от 89.956.
Еврото отстъпи до 1.2341 евро, докато доларът поскъпна до 107.62 спрямо йената и изглежда на път да тества достигнатия наскоро връх от 107.78.