Спад в разходите за отбрана на Русия за първи път от 1998 г.
Разходите за отбрана на Русия записват спад на годишна база за първи път от 1998 година насам.
През миналата година Русия е похарчила за отбрана 66.35 млрд. долара или 4.3% от БВП на страната. Това е с 1/5 по-малко спрямо харчовете, реализирани през преходната 2016 година. За сравнение, тогава Москва похарчи сума, еквивалентна на 5.5% от БВП на Русия, сочат данните на Stockholm International Peace Research Institute, цитирани от Financial Times.
Отчетеният спад в разходите за отбрана смъкна Русия до четвърта позиция в класацията на страните, даващи най-много пари за оръжие в света. В резултат на рокадата, третият най-голям купувач на военни техники и системи в света вече е Саудитска Арабия.
Според британската медия, спадът в разходите за отбрана е най-ясният сигнал до този момент, че Русия изпитва икономически затруднения. Откакто Владимир Путин стана премиер през 1999 година, Москва увеличава разходите си за отбрана всяка година, като увеличението само за последното десетилетие възлиза на общо 36%.
Голяма част от повишаването на разходите е свързано с модернизация на руската армия, подобряване на инфраструктурата и вдигане на възнагражденията на военните, след като военния сектор бе оставен на заден план за близо десетилетие след разпада на СССР.
Като причина за записания спад в харчовете за оръжие се посочват международните санкции, наложени на страната след анексирането на Кримския полуостров през 2014 година.
Това, съчетано с ниските цени на петрола, провокира Владимир Путин да намали разходите за отбрана, пише FT.