Азиатските акции близо до триседмичен връх, доларът поевтинява
Азиатските пазари започнаха деня с ръст, а доларът поевтинява, след като по-ниската от очакваната инфлация в САЩ се отрази на очакванията за по-бързо вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв.
Инвеститорските нагласи също така получиха лек импулс, след като президентът на САЩ, Доналд Тръмп, каза, че се надява силно, че ще “направи нещо много смислено” за да ограничи ядрените амбиции на Северна Корея на срещата си с Ким Чен-ун в Сингапур през следващия месец.
Ясните признаци за затоплящите се отношения на Корейския полуостров и вероятността за експанзионистични парични политики в повечето развити държави подпомогнаха апетита към риск, въпреки че притесненията около търговските отношения между Китай и САЩ и нарастващото напрежение в Близкия изток остават.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна във втори пореден ден, доближавайки се до триседмични върхове.
Японският Nikkei добави 0.7%, докато южнокорейският KOSPI се повиши с 0.6%. Основните индекси в Австралия и Нова Зеландия нараснаха с по 0.2%.
На Уолстрийт вчера Dow Jones затвори с 0.8% нагоре, Nasdaq добави 0.89%, а S&P 500 се повиши с 0.9%, пробивайки ключовата подкрепа при 2 717 пункта.
Акциите поскъпнаха, след като инвеститорите ограничиха очакванията си за четири вдигания на лихвите от страна на Фед, на фона на изнесените данни за инфлацията. Централната банка на САЩ вече вдигна веднъж лихвите тази година и се очаква да го направи още на два пъти през 2018 г.
Индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил с 0.2% миналия месец, под прогнозите на анализаторите за ръст с 0.3%.
Доларът записа най-големия си спад от края на март спрямо кошница от няколко други основни валути, докато мексиканското песо и бразилският реал скочиха с по над 1% след излизането на данните за инфлацията.
Британският паунд падна до четиримесечно дъно спрямо долара, след като Централната банка на Англия остави лихвите без промяна. Паундът за последно се търгуваше срещу 1.3517 долара, точно над достигнатото вчера дъно от 1.3457.
В петък доларовият индекс записа леко повишение, докато еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1915 долара. Японската йена поевтиня до 109.52 йени за долар.
При суровините спот цената на златото се задържа на ниво от 1 320 долара за тройунция.
Петролът се търгуваше близо до многогодишни върхове, на фона на опасенията около предлагането, след като Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран и възобнови санкциите.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 14 цента, до 71.5 долара за барел. Петролът от сорта брент за последно се търгуваше на цена от 77.47 долара за барел, след като по-рано през деня поскъпна до 78 долара, което бе най-високата цена от ноември 2014 г.