Скок при петрола, след като САЩ излезе от ядрената сделка с Иран
Цените на суровия петрол скочиха отново близо до 3.5-годишни върхове днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп извади страната си от ядреното споразумение с Иран, което предизвика опасения по отношение на предлагането на суровината в световен мащаб.
Азиатските акции поевтиняват, тъй като възобновяването на санкциите срещу Техеран бяха възприети като негативни за много страни, които имат споразумения с Иран.
Предприетият от Тръмп ход също така се счита, че рискува да влоши и без друго напрегнатите отношения между Иран и съюзниците на САЩ в региона.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 1.7%, до 70.24 долара за барел, близо до достигнатото в понеделник ниво от 70.84 долара, което бе най-високото от ноември 2014 г.
Цената на петрола от сорта брент се повиши с 1.9%, до 76.26 долара за барел, недалеч от 3.5-годишния връх от 76.34 долара, достигнат в понеделник.
Иран, която е третият най-голям производител сред страните от ОПЕК, произвежда около 3.8 млн. барела дневно, осигурявайки близо 4.0% от предлагането в световен мащаб.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1% в ранната търговия, докато японският Nikkei падна с 0.4%.
На Уолстрийт предпазливостта около нарастващите политически рискове бе осезаема. Акциите на енергийните компании поскъпнаха с 0.78%. Ръст имаше и при книжата на компаниите от отбранителната индустрия, като Lockheed Martin (+1.3%) и Northrop Grumman (+3.3%).
Акциите на Boeing обаче поевтиняха с 0.6%, тъй като сделката на компанията за продажбата на самолети на Иран бе поставена под заплаха.
Индексът S&P500 затвори с минимално понижение от 0.03%, ограничавайки загубите си от 0.65% от по-рано през деня. Dow Jones и Nasdaq също затвориха почти без изменения.
Влошаващите се нагласи към риска засягат развиващите се пазари, които през последните седмици са преследвани от опасения от отлив на капитали.
Страните с високи политически риск, като Бразилия и Турция, бяха сред най-силно засегнатите. Бразилският реал падна до двегодишно дъно, докато турската лира поевтиня до рекордно ниско ниво.
При основните валути чувствителният на нагласите към риск австралийски долар се обезцени до 11-месечно дъно от 0.7434 щатски долара и за последно се търгуваше на ниво от 0.7449.
Еврото поевтиня до 4.5-месечно дъно от 1.1838 долара и за последно се разменяше срещу 1.1860 долара, като губи над 4% от стойността си в последните три седмици.
Британският паунд се разменя срещу 1.3548 долара, близо до 4-месечното дъно от 1.3485 долара, достигнато вчера.
Доларът остана почти без промяна спрямо йената на ниво от 109.11, отстъпвайки от тримесечния си връх от 110.05 йени, достигнат миналата седмица.