Как да запазите психичното си здраве, докато остарявате
Остаряването води със себе си много промени - загуба на близки, деца, напускащи дома, и физически промени. Всички тези събития могат да доведат до редица отрицателни емоции, като тъга, безпокойство, самота и понижено самочувствие.
Разбира се, наред с това идват и положителните емоции, като повече възможности за пътуване, време с внуците и възможност за започване на ново хоби.
За да се справите с всички тези промени обаче, трябва да превърнете вашето психично здраве в приоритет, особено през по-късните годинио от живота ви. Ето няколко съвета как да стане това.
1. Медитирайте
Медитацията е чудесен начин да запазите психическото си здраве в зряла възраст. Тя не само тренира мозъка ви да фокусира и подобрява вашето внимание, но също така намалява тревожността и увеличава способността ви да се наслаждавате на ежедневните моменти от живота си.
2. Останете свързани
С възрастта някои хора се отдалечават от други. Пенсионирането, заминаващите си приятели, децата, които се отдалечават, допринасят за тази социална изолация.
Важно е да запазите комуникацията си с другите. Правете си семейни вечери, пътувайте и се забавлявайте.
3. Бъдете благодарни
Проучванията показват, че ако отделите малко време, за да си спомните за вашите постижения, това може да увеличи щастието ви. Помага и да се справите с депресията, да намалите стреса и агресията.
4. Проучете тялото си
Между смартфоните, телевизията и информационния цикъл 24/7, нашият ум винаги е зает. Когато вниманието ни е отнето, може да не забележим някои знаци, които тялото ни се опитва да ни даде.
Затова правете от 5 до 15 минути дълбоко дишане и фокусирайте мислите си върху тялото си, усещането, областите на дискомфорт или напрежение, започвайки от краката и движейки се нагоре постепенно, докато стигнете до върха на главата си.
5. Движете се
Упражненията увеличава притока на кръв към мозъка, което носи кислород и помага да се намали напрежението. За най-добри резултати експертите препоръчват комбинация от аеробни упражнения и тренировка за тежест или съпротива.
6. Опитайте нещо ново
За да останете жизнени и да сте изпълнени с виталитет, опитайте да излезете от зоната си на комфорт. Никога не знаете какви преживявания може да ви се случат и как може да промените хода на живота си, без дори да си го осъзнавате.
7. Пийте пробиотик
Приблизително 90% от серотонина (невротрансмитер в мозъка, който освобождава химикали) се образува в корема, заедно с други важни невротрансмитери, регулиращи настроението. Те влияят директно върху мозъчните функции, като настроение, памет, фокус, чувство за благополучие и много други.
Изследванията показват, че приемането на пробиотик може да помогне да се предотврати депресията. Пазете диета с високо съдържание на растителни храни, които са богати на пребиотични фибри, за да поддържат червата ви здрави и щастливи.
8. Създайте нова рутина
Много хора се стараят да се пенсионират до 65-годишна възраст. Но седенето у дома цял ден, без да правите нищо, може да ви депресира емоционално. Затова намерете нещо, с което да се занимавате – хоби, лека работа, дейности, които ви правят щастливи и не ви позволяват да се отпуснете.
9. Наспивайте се
Когато остаряваме, безсънието се превръща в проблем за много хора. Липсата на сън може да доведе до психични заболявания, като тревожност и депресия. Вашият мозък преминава през рестартиращ процес всяка вечер, като по същество се презарежда, така че да чувствате по-свежи сутринта.
Ако нямате препоръчвания сън от седем до девет часа на нощ, не давате на мозъка си шанс да се възстанови.
10. Обичайте себе си
Онова, което убива най-много себелюбието, е отрицателното самоосъждане. Не се вкарвайте в спиралата на самоунижението, харесвайте се, обичайте се, мислете позитивно за вас и бъдете благодарни за всичко, което сте постигнали – за семейството, децата, кариерата, човека до вас.