В нашите забързани и натоварени дни е много лесно да прибегнем до нещо сладко, съдържащо много захар, особено в средата на следобеда, когато енергийните ни нива са понижени.

По този начин е много лесно да превишим препоръчителния дневен прием на захар, който е средно 30 гр. за възрастен човек според NHS, а това, както всички знаем, може да има вредни последици за нашето здраве,

Хранителният специалист Джесика Сепел очертава 10 лесни стъпки, които да предприемем, за да преодолеем желанието си за сладко.

Въпреки че е важно да има естествени захари в нашата диета, много храни съдържат добавена захар, която е вредна и няма никаква хранителна стойност.

Според проучване, проведено от Университета на Флорида, мозъкът освобождава хероин-подобни химикали, наречени ендогенни опиоиди, когато похапваме сладки, солени или мазни храни.

Въздействието на тези вещества прави контрола върху нашето желание за сладко по-труден на практика, отколкото на теория.

Ето 10 начина, които помагат да намалим желанието си да консумираме захарни изделия:

1. Пийте ябълков оцет

Според Сепел добавянето на една или две супени лъжици оцет от ябълково вино към голяма бутилка вода, която да пием през целия ден може да помогне за намаляване на желанието ни за захар.

Проучване, публикувано в Journal of Functional Foods, заключава, че всекидневното приемане на оцет намалява нивата на кръвната захар при здрави възрастни, които са изложени на риск от развитие на диабет тип 2.

2. Придържайте се към редовно хранене

Това може да изглежда като очевидно препоръка, но яденето на храна на редовни интервали от време е много благоприятен начин да се чувствате заситени, обяснява Сепел.

Поддържането на три хранения на ден с приблизително две леки закуски между тях ще ви помогне да останете напълно удовлетворени през целия ден.



3. Яжте плодове сутрин

Известно е, че трябва да ядем пет порции плодове и зеленчуци на ден в стремежа си да поддържаме здравословен начин на живот.

Въпреки това, според Сепел времето от деня, в което ядем плодове, може да има задействащ ефект върху нашето желание за сладко.

"В моя клиничен опит видях, че яденето на плодове следобед води до желание за още захар по-късно през деня", казва тя.

"Когато клиентите ми ядат плод сутрин и на празен стомах, те съобщават, че след това по-рядко им се дояжда сладко."

4. Яжте здравословна закуска

Една от причините, поради които толкова много хора в крайна сметка ядат нездравословни закуски, е просто защото не могат да отделят време за по-здравословни алтернативи.

Сепел съветва да се подготвят здравословни закуски през уикенда за следващата седмица, така че това да не е проблем.

5. Добавете резени лимони

Д-р Дейвид Уилямс, медицински изследовател и биохимик, заявява, че консумирането на няколко супени лъжици лимонов сок на ден може да намали повишаването на нивата на кръвната захар между 8 и 12%, както е установено от личните му експерименти, съобщават от The Independent.

Сепел е на същото мнение, разкривайки, че редовно добавя резени лимони от към различни ястия, включително салати, печена риба, месо и задушени или гриловани зеленчуци.

6. Яжте много протеини и здравословни мазнини

Консумирането на здравословна доза протеини като червено месо, органично пиле и риба в допълнение към здравословните мазнини, включително авокадото и кокосовото масло, може да ви помогне да потушите неистовото си желание за захар, казва Сепел.

Проучване, публикувано в "Журналистическия дневник", стига до извода, че сме по-малко склонни да изпитваме глад за сладки храни след хранене, ако си осигуряваме порции, съдържащи високо съдържание на протеини.

7. Консумирайте магнезий

Сепел е силен застъпник на магнезия, като лично приема около 500 mg на нощ, за да спомогне за намаляване на нивата на глюкозата в кръвта си.

Магнезият може да бъде открит в редица храни - бадеми, черен боб, кашу и спанак.

8. Включете много фибри в диетата си

Фибрите са известни с това, че помагат за подпомагат на храносмилането Това обаче не е единствената им полза.

"Не само влакното е от съществено значение за доброто храносмилане, но ви помага да останете сити след всяко хранене, което ви предпазва от импулсивно посягане към сладки храни", казва Сепел.

"Насладете се на зеленолистни зеленчуци, пълнозърнести храни като киноа, кафяв ориз и просо и зеленчуци с нисък гликемичен индекс като тиква и сладък картоф", съветва специалистът по хранене.

9. Медитирайте

Желанието за захар често е свързано с цялостното ниво на стрес, поради което практикуването на медитация или просто няколко минути за релаксиране през деня могат да се окажат изключително полезни.

Отделете известно време, за да отидете на разходка, да почетете книга или просто да си починете сред по-спокойна обстановка.

10. Осигурете си здравословна закуска следобед

По-голямата част от хората в трудовия свят вероятно са запознати със спада на енергията в средата на следобеда.

Когато това се случи, лека закуска с високо съдържание на протеини е добро решение, вместо пълни с излишна захар храни.