ЕС предупреди САЩ за отмъщение срещу износ за 300 млрд. долара
Със заплахите си да обложи вноса на автомобили с наказателни мита президентът на САЩ Доналд Тръмп рискува да предизвика отмъщение в световен мащаб срещу американски продукти на стойност до 300 млрд. долара, предупредиха от Брюксел.
Предупреждението е първият случай, в който Европейската комисия отговаря в писмен вид до Министерството на търговията на САЩ на заплахите на Тръмп да наложи наказателни мита за вноса на автомобили, като в ЕС са все по-убедени, че непредсказуемият американски президент ще предприеме мерки скоро.
Вчера Тръмп обяви, че ЕС “е също толкова лош”, колкото Китай, когато става въпрос за начина, по който европейските страни търгуват със САЩ.
В интервю за Fox News той отхвърли твърденията, че атаките му срещу ЕС имат обратен ефект и че трябва вместо това да подобри отношенията си с европейските държави, за да може заедно да се борят с проблема с търговията с Китай.
“Европейският съюз вероятно е също толкова лош, колкото Китай, може би малко по-малко. Ужасно е това, което ни причиняват,” заяви Тръмп, по отношение на “ситуацията с колите”.
От Брюксел обявиха, че разследването на САЩ дали чуждестранните автомобили и частите за тях представляват национална заплаха би могло да въвлече световната икономика в търговска война, което ще се отрази на заетостта в сектора на автопроизводството в САЩ, където работят над 4 милиона души.
Според Европейската комисия, налагането на мита върху вноса на автомобили няма да бъде прието от международната общност и ще “навреди допълнително на репутацията” на САЩ.
Тръмп обяви в Twitter миналия месец, че европейските автопроизводители са заплашени от наказателни мита, ако преградите пред щатския износ “скоро не бъдат свалени”.
В петък General Motors стана поредния автопроизводител, който отправи предупреждение срещу митата на Тръмп, заявявайки, че те ще вдигнат цените на автомобилите на компанията с хиляди долари, ще намалят конкурентоспособността й и ще доведат да загуба на работни места в САЩ.
Германският автопроизводител BMW, който изнася 70% от автомобилите, произведени в най-големия му завод в Южна Каролина, също предупреди, че може да ограничи инвестициите и да намали работните места, ако митата бъдат наложени.
Миналата седмица автопроизводители от цял свят предупредиха, че налагането на митата ще вдигне цените на внасяните коли с до 6 000 долара на кола и ще оскъпи и произвежданите в САЩ автомобили.
Ръководители в ЕС подчертават, че все още не е взето решение точно какви ответни мерки ще бъдат предприети. В документа обаче е отправено предупреждение, че ЕС и други големи икономики „вероятно“ ще приложат ответни мерки спрямо значителен по размер търговски стокообмен на стойност около 294 млрд. долара, което представлява 19% от износа на САЩ през 2017 г.
Мерките може да бъдат предприети „спрямо различни сектори на щатската икономика”, се казва в документа.
Сумата от близо 300 млрд. долара, спомената от ЕС, се равнява приблизително на стойността на щатския внос на автомобили и части, който през миналата година е достигнал 330 млрд. долара.
От министерството на търговията на САЩ обявиха през май, че започват разследване на пътническите автомобили и частите за тях, за да установят дали вносът им подкопава щатската индустрия.
Тогава се говореше, че САЩ обмисля налагане на 25% мито върху вноса им, въпреки че в съобщение в Twitter Тръмп спомена 20%.
В документа, предоставен от представителството на ЕС в САЩ, също така се подчертава,че европейските автопроизводители съставляват над една четвърт от производството на автомобили в САЩ, със своите заводи в страната, пише FT.
Голяма част от произвежданите в тези заводи автомобили също така се изнасят.
“С фрагментирането на пазарите, разходите в САЩ ще се увеличат, износът на щатски автомобили ще пострада, щатските потребители ще плащат по-високи цени и ще има загуба на работни места,” се казва още в документа.
От ЕС също така твърдо отхвърлят използваните от Тръмп аргументи, по отношение на националната сигурност като оправдание за рестриктивните търговски мерки.
Документът, който е бил предоставен на щатските власти в петък, отбелязва поредната стъпка в опитите на ЕС да накара Тръмп да се откаже от намеренията си, преди да е станало прекалено късно.
Президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер се очаква да пътува до Вашингтон този месец за среща с Тръмп, а представители на ЕС ще участват в общественa дискусия, организирана от Министерството на търговията на 19-20 юли.
Европейски лидери предупредиха по време на среща в Брюксел наскоро, че ЕС ще отвърне на всички действия на САЩ подкрепящи ясна протекционистична политика.