Най-добрите банки в света през 2018 г.
Европейските банки започват да се възстановяват след няколко лоши години, според най-новата класация на водещите 1000 банки в света на The Banker. Те обаче не могат да сравняват с китайските банки, които засилват доминацията си в класацията. Индийските банки се представят най-лошо.
Западноевропейските банки са увеличили дела си от банковите печалби в световен мащаб от 13% на 20%, вследствие на силното представяне на банките във Франция, Германия и Великобритания, както и на подобряване на ситуацията в Италия.
Водещи банки, като италианската UniCredit, британската Royal Bank of Scotland и швейцарската Credit Suisse, са подпомогнали това възстановяване, излизайки отново на печалба след записаните преди това сериозни загуби.
UniCredit се изкачва с 21 места - до 24-ото място, в общата класация с увеличение на капитала от 79%.
Миналата година в отрицателната класация по най-големи загуби челните десет места бяха за европейски банки, докато тази година шест от тези 10 позиции се заемат от индийски банки. Китайските и индийските банки се представят коренно противоположно.
За първи път китайски банки заемат челните четири места в общата класация по капитала от първи ред (Tier 1), като ICBC запазва първото си място за шеста поредна година.
Китайски банки заемат четири от първите пет места и по печалби и заедно съставяват близо една трета от печалбите на банковата индустрия в световен мащаб.
ICBC е увеличила капитала си с 43 млрд. долара, което, образно казано, представлява добавянето на още една банка с мащаба на Standard Chartered или UBS. Китайските банки общо са увеличили капитала си с 337 млрд. долара, или 20%.
Друга страна, която изпъква в класацията, е Южна Корея, където банките са увеличили общите си печалби с 8 млрд. долара, което представлява ръст от 81%. Сумата е близо до общата годишна печалба на банките в страни, като Малайзия и Дания.
Ръстът в печалбите на южнокорейските банки е петият най-голям в света. В същото време Северна Корея няма нито един представител в банковата класация.
Най-големи загуби отчитат банките в Индия, където 7.9 млрд. печалби от предходната година са се превърнали в 9.2 млрд. долара загуби, което е най-големият отрицателен резултат в света. Банките в публичния сектор на Индия отпускаха прекалено много кредити и сега плащат цената за това.
“Най-накрая, след няколко лоши години в европейския банков сектор, сега ставаме свидетели на възстановяване. Загубите в Гърция и Португалия са много по-малки, докато Франция, Германия, Испания и Великобритания отчитат голям ръст в печалбите на банките”, казва Браян Каплън, редактор на The Banker.
“Китайските банки увеличават преднината си по отношение на капитал и печалби, отдалечавайки се все повече от американските банки. Индийските банки обаче отчитат ужасна година, след като централната банка в страната ги принуди да изчистят счетоводните си баланси.”
В другите страни от BRIC, продължаващите икономически проблеми в Бразилия доведоха до година без промяна в представянето на местните банки, а Русия пласира най-лошо представилата се банка в класацията.
Банка Откритие записва най-голямата загуба в класацията и най-лошо капиталово съотношение спрямо нормативните изисквания. Руските банки, като цяло обаче, се представят добре, като гигантът Сбербанк увеличава печалбата си с 47% и е 10-ата най-печеливша банка, изкачвайки се също така с пет места, до 31-ва позиция в общата класация.
В Близкия изток, новият регионален лидер е First Abu Dhabi Bank, вследствие на осъществено през миналата година сливане. В същото време африканските банки са осигурили най-голяма доходност с 26% възвръщаемост на капитала.
Ето и кои са 10-те банки начело на тазгодишната класация на The Banker:
10. HSBC (Великобритания)
Капитал от първи ред: 151 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 9
9. Mitsubishi UFJ Financial Group (Япония)
Капитал от първи ред: 153 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 10
8. Citigroup (САЩ)
Капитал от първи ред: 165 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 7
7. Wells Fargo (САЩ)
Капитал от първи ред: 178 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 8
6. Bank of America (САЩ)
Капитал от първи ред: 191 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 5
5. JPMorgan Chase (САЩ)
Капитал от първи ред: 209 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 3
4. Agricultural Bank of China (Китай)
Капитал от първи ред: 218 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 6
3. Bank of China (Китай)
Капитал от първи ред: 224 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 4
2. China Construction Bank (Китай)
Капитал от първи ред: 272 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 2
1. ICBC (Китай)
Капитал от първи ред: 324 млрд. долара
Място в миналогодишната класация: 1
Страните с най-голями общи загуби на банковата система:
4. Португалия – 41 млн. долара загуба преди облагане с данъци
Загуба от 4.1 млрд. долара в предходната година
3. Кипър – 634 млн. долара загуба
Печалба от 77 млн. долара в предходната година
2. Гърция – 1.8 млрд. долара загуба
Загуба от 2.9 млрд. долара в предходната година
1. Индия – загуба от 9.2 млрд. долара
Печалба от 7.9 млрд. долара в предходната година.