Бившият най-богат бразилец бе осъден на 30 г. затвор
Айке Батиста стана поредната жертва на мащабното разследване срещу корупцията в Бразилия.
Той е осъден за това, че е платил 16.6 млн. долара на бившия губернатор на Рио де Жанейро, за да се сдобие по-лесно с държавни поръчки, според присъдата, публикувана на уебсайта на съдебната система в Рио.
Адвокатът на Батиста Фернандо Мартинс заяви, че ще обжалва присъдата. Бившият милиардер в момента е под домашен арест, а бившият губернатор на Рио - Серджо Кабрал, е в затвора.
“Точно заради това, че той бе световноизвестен бизнесмен, неговите престъпни бизнес практики имаха потенциала да окажат влияние на бизнес климата в Бразилия и на репутацията на страната, и да навредят на инвеститорското доверие и на предприемачите, които доскоро гледаха на страната като на добро място за инвестиции,” пише съдия Марсело Бетас в решението си.
Разследването "Автомивка" започна през 2014 г. и доведе до присъди за популярни политици и бизнесмени, чиито звезди изгряха по време на бума на суровините в предходното десетилетие.
Сред тях е и бившият президент Луис Игнасио Лула да Силва. Предсрочното освобождаване на някои от осъдените обаче породи въпроси относно това колко стриктно ще се прилагат наложените присъди, пише Bloomberg.
11 милиардери, които са били зад решеткитеТе имат своите причини, поради които нарушават закона
При акция в имението на Батиста през миналата година полицията намери Lamborghini Aventador, паркирано във всекидневната и сейф, пълен с пари, но не и запозодрения.
Властите го обявиха за международно издирване и при завръщането му в Бразилия го вкараха временно в затвора. Той бе освободен и поставен под домашен арест три месеца по-късно.
Бизнес империята на Батиста, в която имаше енергийни и логистични компании, му донесе лично състояние в размер на над 30 млрд. долара в началото на десетилетието, превръщайки го в един от най-богатите хора в света.
Всичко това се изпари, след като неговите стартъп компании фалираха под тежестта на огромни задължения и разследвания за търговия с вътрешна информация.
Батиста дори се сдоби с рядката титла “отрицателен милиардер” през 2015 г., когато състоянието му се сви до над 1 млрд. задължения.