ЕК наказва Google с рекордна глоба заради Android
Google е изправен пред най-голямата глоба в корпоративната си история, след като Европейската комисия ще наложи многомилиардно наказание на американската технологична група за господстващо положение на нейната операционна система за мобилни устройства.
Решението на ЕК идва след 8-годишна антитръстова битка с Google. Източници, запознати с казуса, посочват, че глобата значително ще надмине наказанието в размер на 2.4 млрд. евро, наложено на компанията през миналата година за фаворитизиране на собствения си сайт, когато става дума за търсене на оферти за пазаруване, съобщава Financial Times. Финансовото издание обнови статията няколко часа след публикуването ѝ, посочвайки, че глобата ще бъде в размер на 4.3 млрд. евро.
Решението на ЕК удря директно бизнес стратегията, която Google прилага от десетилетие чрез операционната си система Android. Благодарение на масовото навлизане на мобилните устройства през последните години доминацията на Google в онлайн търсенето става по-видима от всякога.
Android е операционна система, която се използва от над 80% от смартфоните по света, като заема главна роля в бъдещите печалби на компанията, тъй като потребителите вече масово разчитат на мобилни устройства, за да търсят разни неща в интернет.
Google принципно отричат да правят нещо нередно.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрет Вестагер посочва, че щатската компания използва нелегални „типизирани” методи, за да принуди производителите на смартфони да произвеждат устройства с базово инсталирани услуги и приложения на Google като браузъра Chrome. Компанията поставя това като условие, за да може устройството да има достъп до Google Play – магазинът за приложения на Google.
Освен това на операторите на мобилни мрежи и производителите на устройства се предлагат антиконкурентни финансови стимули, ако те инсталират предварително единствено търсачката на Google без конкурентен софтуер, посочва Вестагер.
ЕК засяга и договорни ограничения, които спират производителите да продават телефони, използвайки конкурентни операционни системи, разработени на база системата Android, която е с отворен код.
Подобно решение на европейските регулатори може да накара Google да прекратят нелегалните си практики, което да окаже видимо влияние на пазарната позиция на комапанията.
Според ЕК нелегалните практики консолидират доминантната позиция на Google в търсенето в интернет, ограничавайки възможностите на конкурентните мобилни браузъри да се съревновават с Chrome, като освен това пречат на развитието и появата на нови операционни системи, разкрива източникът на Financial Times.
Google посочват в своя защита, че ЕК не разбира потребителското поведение и грешно дефинира пазара, изключвайки Apple като един от конкурентите.
„Случаят на комисията е базиран върху идеята, че Android не се конкурира с iOS на Apple. Не виждаме нещата по този начин”, казва Кент Уолкър, генерален адвокат на Google.
„Не смятаме, че и Apple виждат така нещата. Нито производителите на смартфони. Нито разработчиците или потребителите.”, казва той.
Компанията посочва още, че конкурентните приложения са на разстояние едно теглене от интернет, правейки невъзможно избутването на конкурентите, дори и чрез предварително инсталирани приложения на Google на устройствата. Според компанията условията за лицензиране служат като минимални изисквания, за да се гарантира, че Android работи гладко на различните устройства.
Случаят с Android е едно от общо три разследвания, започнати от Маргрет Вестагер срещу Google. Всичко започна преди 8 години с разследване на функцията за сравняване на оферти за пазаруване. Казусът приключи с глоба в размер на 2.4 млрд. евро, като Google се опитва да убеди Вестагер, че промените, които е направила компанията, са сложили край на проблемите с конкуренцията.
Третото разследване проучва дали компанията несправедливо забранява достъпа на конкуренти от уебсайтове, използващи търсачката и механизма за рекламни послания на Google.