Още преди две десетилетия той превиждаше, че едно просто кликване ще ни дава достъп до практически всичко – от храна за кучета до хайвер, че класическата поща ще става все по-малко популярна и че магазините ще трябва да забавляват потребителите, за да имат шанса да оцелеят.

След това той изгради империя, базирана на тези прогнози, пише BBC.

Amazon, която е основана през 1994 г., се движи уверено по пътя към превръщането си в първата компания в света на стойност 1 тлн. долара. Това е доста впечатляващо, имайки предвид, че компанията започва като онлайн магазин за книги, а сега продава буквално всичко.

В наши дни Джеф Безон е най-богатият човек в света.

Освен всичко останало, той притежава медията Washington Post и космическата компания Blue Origin, която планира да продава билети за разходка в Космоса още от следващата година.

Преди години негова гимназиална приятелка посочва пред изданието Wired, че винаги е очаквала от него да натрупа състояние, спомняйки си, че още от малък Безос мечтае да изследва Космоса.

„Не беше заради парите. Става дума за това, което ще прави с тези пари, говорим за промяна на бъдещето“, казва тя пред списанието.

Космически колонии

Сигнали за амбицията на Безос се срещат още преди години.

Дете на родители в тинейджърска възраст, които бързо-бързо се разделили след раждането, Безос израства в Тексас и Флорида, отгледан от майка си Джаки и неговия доведен баща Майк Безос – изпълнителен директор на енергийната компания Exxon, който бяга от Куба като младеж след идването на власт на Фидел Кастро.

Още в ранна възраст Джеф показва интерес към инженерството и науките, разглобявайки детските си играчки с отвертка, сочи биографията на милиардера, издадена през 2013 г. с автор Брад Стоун.

В реч по случай края на средното си образование Безос говори за колонизиране на чужди планети.

След това младежът попада в Princeton University, където учи инженерство и компютърни науки, като по-късно използва знанията си, работейки във финансови компании в Ню Йорк. Именно там той среща съпругата си МакКензи, която сега се изявява като писателка.

На 30-годишна възраст Безос напуска работа, привлечен от бързия растеж на интернет.

През 2010 г., в своя реч в Princeton, той си спомня как е решил да стартира Amazon, тръгвайки „по опасен път“.

„Реших, че трябва да пробвам. Не мислех, че ще съжалявам, ако опитам и се проваля. Освен това подозирах, че винаги ще бъда преследван от решението да не пробвам изобщо“, казва той.

Крал на онлайн търговията

Джеф Безос инвестира в бизнеса си над 100 хил. долара – лични спестявания и семейна подкрепа. Вложението обаче бързо се изплатило.

Едва месец след официалното стартиране на Amazon през 1995 г., Безос вече доставял поръчки, както до всички 50 щата на САЩ, така и до 45 различни държави, пише в книгата на Брад Стоун.

През първите 5 години на Amazon потребителите скочили от 180 хил. души на 17 млн. Продажбите се изстреляли от реализирани стоки за 511 хил. долара до внушителните 1.6 млрд. долара.

Състезание за 1 трилион: Защо Amazon ще бие Microsoft до 5 месецаНа кого е разумно да заложим – на ездача (изпълнителният директор) или на коня (стратегията на компанията)?

Големите инвеститори забелязват това и поглеждат с интерес към Amazon, тъй като дотком ентусиазмът набира мощ. През 1997 г. компанията става публична, като набира 54 млн. долара от борсата, превръщайки Безос от човек, който досега е помагал с опаковането на стоките, в един от най-богатите хора в света под 35-годишна възраст.

През 1999 г. Time Magazine го определя за един от най-младите „Човек на годината“, наричайки го „крал на кибер търговията“.

Експерименти

Познат с това, че е чудесен началник, Безос описва дългосрочната стратегия на Amazon, като фокусирана върху потребителите.

На практика, това означава, че компанията иска да харчи пари, за да печели пари. Така Amazon практикува бизнес с по-ниски цени, безплатна доставка и отделя време за разработка на продукти, като популярния четец Kindle.

Компанията обаче също така практикува и политика за съкращаване на разходите, карайки например служителите да плащат за паркинг, водейки битки с доставчиците, противопоставяйки се на исканията на профсъюзите и опитвайки се да избягва данъци, колкото може.

Amazon има и няколко пролава в портфолиото си, като инвестицията в сайтове, като Pets.com, който впоследствие излезе на загуба. Но днес дори тези неща изглеждат като знак за жажда за съревнование и желание за експериментиране.

Amazon отчита продажби за близо 53 млрд. долара през второто тримесечие на тази година с рекордна тримесечна печалба от 2.5 млрд. долара.

През тази година компанията ще постигне близо 50% пазарен дял в онлайн пазаруването в САЩ и близо 5% от цялата търговия на дребно в страната, по данни на фирмата за проучвания eMarketer.

Джеф Безос има над 575 хил. служители – сила, колкото населението на малка държава, като Люксембург.

Джеф Безос би могъл да купи всички имоти в Чикаго 5.1 пътиБезос би могъл да купи всички жилищни имоти в продажба по няколко пъти на всеки един от 19-те пазара, на които Amazon си търси нова централа

Той осигурява услуги по логистика, съхранение и кредитиране, както и търговска платформа за безкрайно много търговци. Освен това Безос оперира и облачни услуги, които реално са едни от най-предпочитаните на пазара, като редица гигантски компании разчитат на сървърите на Amazon.

През миналата година компанията придоби веригата за хранителни стоки Whole Foods. През тази година бе обявено придобиването на фармацевтична компания, като директорите в имерията на Безос посочват, че се оглеждат за инвестиции и в други сектори.

Противопоставяне

Разрастването на Amazon провокира недоволство от страна на компании, като Sears, Toys R Us и Barnes & Noble, които надигнаха глас за монополното положение на фирмата на Безос, както и за практиките й относно работници и данъци, че дори и за покачването на цените на имотите и наемите в Сиатъл, където е централата на онлайн гиганта.

След като през миналата година компанията обяви, че ще изгради втори централа в Северна Америка, местните власти почти навсялъде започнаха да се борят за правото да станат нов дом на бизнеса на Безос.

Това генерира недоволство и дори протести, тъй като властите предлагаха щедри данъчни облекчения и прочее, за да привлекат Amazon на своя територия.

В резултат на тези събития, Джеф Безос започна да се изявява все повече в Twitter, където лека-полека започнаха да се появяват снимки на неговите родители и подобни лични неща.

Amazon проправя пътя си включително с пари – през последните 3 години компанията е похарчила за лобизъм 13 млн. долара, по данни на OpenSecrets.org.

Мишена в Twitter

Въпреки кризисния PR на Amazon, компанията има високопосатвени критици, като президента на САЩ Доналд Тръмп. Тръмп обвини Безос, че печели от ниските разходи за доставка, предлагани от пощенските услуги в САЩ, като освен това го нарича монополист, което вещае евентуална заплаха от регулаторен удар по бизнеса му.

Тръмп често обвързва публикации в Washington Post с монопола на милиардера.

Със състояние в размер на около 150 млрд. долара, 54-годишният Безос бива критикуван и за слабата му дарителска дейност.

Джеф Безос стана най-богатият човек в съвременната историяСъстоянието на основателя на Amazon надхвърли границата от 150 млрд. долара.

Той вече посочи, че ще увеличи средствата, които дарява, като детайли около плановете на Безос се очакват през това лято.

Остава да видим как най-богатият човек в света ще допринесе за подобняването на средата, било то чрез дарителска дейност или чрез подобряване на живота на Земята.

Макар че с оглед дейността на Blue Origin, изглежда нашият свят все по-малко интересува Безос.