Учени разкриват: Не можем да живеем на Марс
Теорията, че един ден ще можем да живеем на Марс, добива все по-широка популярност напоследък, особено след като стана ясно, че Илон Мъск подкрепя и насърчава изследванията в тази посока.
Учените, както и феновете на научната фантастика, се надяват, че сме способни да променим Марс така, че там също да има атмосфера, подобна на земната, благодарение на която да стане възможно заселването на Червената планета. Плановете за това включват пускане на термоядрени оръжия на полюсите на Марс.
Но на планетата просто няма достатъчно въглероден диоксид, за да може атмосферата да стане обитаема за хората, според ново проучване. В най-добрия случай бихме могли да постигнем само една петдесета от необходимото и ще можем единствено да повишим повърхностната температура с по-малко от 10 градуса по Целзий, разкрива проучването, публикувано в "Nature Astronomy".
Поддръжниците на тази теория предполагат, че можем да използваме парниковите газове, съхранявани в скалите на Марс и в полярните ледени шапки на планетата. Това на свой ред би повишило температурата там и би позволо на бъдещите заселници на Марс да оцелеят, предполагат те.
Но единственият парников газ, който присъства в достатъчно големи количества на Марс, е въглеродният диоксид, според авторите на изследването Брус Якоски и Кристофър Едуардс. Те проучват всички известни резервоари на газ там, за да разберат какво количество е на разположение, като използват информацията, предоставена от космическите кораби, които са изследвали планетата.
Това далеч не е достатъчно, споделят те пред The Independent. Да се третира Марс на този етап е невъзможно без технология, която понастоящем е неизвестна, заключават авторите.
Учените ще разберат повече за нивата на водата и въглеродния диоксид на Червената планета през следващите години, тъй като различни космически кораби се насочват към планетата с изследователски цели. Но за да може планът за използване на парникови газове да сработи, те ще трябва да открият огромни и неизвестни засега резервоари.
Интересът към заселването на Марс съвпада с интересно астрономично явление, което може да се наблюдава дори с просто око. Според The Independent през месец юли 2018 г. Марс е най-близо до Земята от 15 години насам, което е и причината да се вижда толкова ясно в нощното небе.
От вестник 24 часа пък напомнят, че тази вечер - 31.07. срещу 01.08. - е най-подходящото време да наблюдаваме Марс от територията на България. В 22:45 ч. българско време Червената планета ще бъде на 57 600 млн. км. от нас, като се има предвид, че обикновено разстоянието между нея и Земята е 225 млн. километра.