Любопитни факти за мързела по случай световния му ден
На днешния 10 август се отбелязва Световният ден на мързела. Никой не знае от кога съществува той, но се смята, че го честваме повече от 100 години.
Според Библията мързелът е смъртен грях. Древните гърци също го смятали за порок, а по-късно през вековете той се превръща в привилегия на богатите.
"Да не правиш нищо е най-трудното нещо на света, най-трудното и най-интелектуалното", казва Оскар Уайлд. Според Айнщайн пък е безпредметно да се работи непрекъснато, човек трябва да спре, да има време да съзерцава природата и да мисли.
Вижте няколко любопитни факта за мързела, с които да отбележим празника му:
Мързелът се счита за предпоставка за прогрес. Заради него човекът е изобретил багера, пералнята, дистанционното за телевизора и доста други иновации, които облекчават труда му.
Оправихте ли леглото си тази сутрин? Може би това ви се струва невинна проява на мързел, но според учените, неоправеното ви легло има по-сериозно влияние. Може би си заслужава да отделите време за това, защото проучванията показват, че това води до по-висока производителност, създавайки ключов навик, носещ ви чувство за благополучие.
Мързелът е в гените ви. Смята се, че той се дължи на мутация в гена, който контролира допаминовите рецептори в мозъка. Допаминът е свързан с физическата активност и следователно мутацията в този ген може да ви накара да бъдете по-мързеливи. Добрата новина - учените работят върху хапче, което може да ви "излекува".
Човешката еволюция също подпомага мързела. При пещерните хора, например, прекалената активност е била в състояние да ги убие. Нашите предци е трябвало внимателно да пазят енергията си, защото не е било ясно кога ще бъде следващото им хранене.
Ако сте мързелив, имате шанс да работите за Бил Гейтс. Милиардерът казва: "За трудна работа винаги бих наел мързелив човек, защото той ще открие лесен начин да я свърши".