Турската лира поскъпна с 25% от дъното си от понеделник
Азиатските акции отчитат леко възстановяване днес, след като Китай и САЩ постигнаха споразумение да преговарят следващата седмица за търговията за първи път от юни. Турската лира пък продължи да се отдалечава от рекордните си дъна, достигнати в началото на седмицата.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, ден след като падна до най-ниското си ниво от година. Японският Nikkei добави 0.5%.
На щатските пазари вчера Dow Jones Industrial Average се повиши с 1.58%, а S&P 500 затвори с 0.79% нагоре.
Глобалният индекс на MSCI нарасна с 0.63% вчера, което бе най-голямото му повишение от месец.
Новината, че китайската делегация, предвождана от министъра на търговията, ще се срещне с представители на САЩ, помогна за подобряването на пазарните нагласи.
Този ефект обаче може да окаже краткотраен, защото подобни преговори, сами по себе си, е малко вероятно да разрешат търговския спор.
Китайските индекси не получиха особена подкрепа от новината.
Индексът Shanghai Composite нарасна с 0.16% в ранната търговия, след като в четвъртък записа понижение от 0.66%.
Спадът на индексите бе породен и от слабостта на техните валути, след като турската лира се срина, на фона на дипломатическия конфликт между Анкара и Вашингтон.
“Заради валутната криза в Турция, инвеститорите пренасочват средства от развиващите се към развитите пазари,” казва Шуджи Широта от HSBC Securities пред Ройтерс.
На валутния пазар лирата поскъпна до 5.815 спрямо долара, което е ръст от близо 25% от рекордно ниското ниво от 7.2400, достигнато в понеделник, въпреки заплахите за допълнителни санкции от страна на Вашингтон.
Турската валута получи известна подкрепа от изявлението на Катар, че ще инвестира 15 млрд. долара в страната.
Китайският юан поевтиня леко след поскъпване от 1.2% в четвъртък, което бе най-големият му еднодневен ръст от януари 2017 г. Юанът за последно се разменяше на ниво от 6.8794 спрямо долара, губейки 0.25% за деня.
Еврото, което бе засегнато от опасенията около експозицията на европейските банки към Турция, се търгуваше почти без промяна на ниво от 1.1375 спрямо долара.
Йената се разменя срещу 110.97 долара.
Британският паунд поскъпна с 0.12%, след като в 10 поредни дни поевтиняваше вследствие на опасенията около брекзит.
Цените на петрола бяха в отбранителна позиция, в резултат на влошаващите се перспективи пред търсенето на суровината, въпреки повишението им от вчера, което отчасти се дължеше на възстановяваните при акциите в световен мащаб.
Фючърсите на петрола от сорта брент губят 0.1%, до 71.36 долара за барел, след повишение в цената от 0.69% в предходния ден. Цената е на път да отчете спад в седма поредна седмица.
Щатският лек суров петрол поевтинява с минималните 0.05%, до 65.43 долара за барел.